Edynburg – atrakcje turystyczne

paź 11, 2012 przez

Edynburg - atrakcje

Moyan_Brenn_BE_BACK_on_10th_OCT, flickr

Edynburg to od 1437 r. stolica Szkocji oraz siedziba szkockiego parlamentu. Posiada on na swoim terenie aż cztery uniwersytety oraz liczne placówki badawcze. Jest drugim (po Glasgow) największym miastem Szkocji. Co roku odbywa się tu wiele imprez i festiwali. Oprócz tego Edynburg przyciąga turystów swoimi zabytkami, muzeami, parkami krajobrazowymi oraz miejscami rozrywki.

Edynburg - co warto zobaczyć

kyz, flickr

Co warto zobaczyć w Edynburgu?

Centrum stolicy Szkocji składa się ze Starego Miasta (Old Town) i Nowego Miasta (New Town). Te dwie części rozdzielone są przepięknymi ogrodami Princes Street Gardens, które powstały na skutek osuszenia leżącego tam niegdyś jeziora Nor Loch. W centrum Princes Street Gardens mieści się sztuczne wzgórze The Mound (Kopiec), na którym swoje siedziby mają m.in. National Gallery of Scotland, Royal Scottish Academy oraz Bank of Scotland. Turyści przybywający do Edynburga w czasie od Świąt Bożego Narodzenia do Nowego Roku stają się świadkami odbywających się w Princes Street Gardens turniejów łyżwiarskich.

Stare Miasto to najstarsza część Edynburga. Wybudowano ją we wczesnym średniowieczu wzdłuż traktu Royal Mile łączącego Pałac Holyrood z edynburskim zamkiem. W sercu stolicy Szkocji znajdziemy większość historycznych zabytków tego miasta. Należy do nich przede wszystkim Zamek, który określa się mianem najważniejszego zabytku Szkocji oraz jednej z najpotężniejszych fortec Wielkiej Brytanii. Stanowi on przykład różnych stylów architektonicznych. Ten symbol Szkocji oraz całej Wielkiej Brytanii mieści się na szczycie skalistego wzgórza w centrum Edynburga. Na przestrzeni wieków obiekt ten spełniał różne role. Był m.in. fortecą i siedzibą władców. Najlepiej zachowaną i jednocześnie najstarszą częścią Edynburskiego Zamku jest XII-wieczna kaplica św. Małgorzaty. Większa część obecnych zamkowych murów pochodzi z XVI w. Na szczególną uwagę ze strony turystów zasługuje Crown Room (Pokój Koron), w którym przechowywane są najstarsze w Europie klejnoty koronacyjne. Warto także zwiedzić Great Hall (Wielką Salę) wybudowaną przez Jakuba IV, gdzie kiedyś obradował szkocki parlament oraz mieszczące się po wschodniej stronie placu renesansowy pałac z ośmiokątną wieżyczką strzelniczą. Edynburski Zamek jest jedną z niewielu twierdz na świecie, które posiadają swój własny garnizon wojskowy.

atrakcje Edynburga

Earth Hour Global, flickr

Na Starym Mieście znajduje się również Pałac Holyrood. Stanowi on oficjalną szkocką rezydencję brytyjskiej królowej Elżbiety II. Położony jest na wzniesienia, tuż przy wschodnim krańcu Royal Mile. Otocza go rozległy Royal Park. W 1128 r. znajdowało się na tym terenie Opactwo Holyrood, które w 1498 r. król Jakub IV przemienił w piękny pałac z ogromnym dziedzińcem. Dzisiejszy wygląd tego obiektu powstał w XVII w. Wnętrza Pałacu (tzw. Apartamenty Państwowe) wypełnione są gobelinami, portretami królów Szkocji z XVII w. oraz malarstwem dekoracyjnym. Warto przespacerować się ścieżką Radical Road, prowadzącą do zbocza – Salisbury Crags, skąd roztacza się wspaniały widok na całe Holyrood.

Edynburg - atrakcje turystyczne

Bods, flickr

W tej części Edynburga znajdziemy także Katedrę St Giles, dom Johna Knoxa (prekursora protestantyzmu w Szkocji) i pomnik sławnego pisarza oraz poety szkockiego- Waltera Scotta. Główną ulicą jest tu Roal Mile (Królewska Mila), po której chodzi co roku tysiące turystów. Królewska Mila wypełniona jest różnymi sklepikami z charakterystycznymi dla Szkocji pamiątkami: kiltami, whisky oraz wyrobami rzemieślniczymi. Przybywający do Edynburga wycieczkowicze mogą zajrzeć do licznych na Starym Mieście pubów, lokali rozrywkowych czy antykwariatów.

Nowe Miasto to dzielnica należąca niegdyś do najbogatszych edynburczyków i charakteryzująca się szerokimi, wygodnymi ulicami oraz regularną zabudową. Ta część Edynburga powstała w XVIII w. Na głównej ulicy, czyli George Street odnajdą się na pewno wszystkie zakupoholiczki. To właśnie tu, w centrum Nowego Miasta można napotkać ogrom szykownych sklepów i wiele prestiżowych restauracji. Najbardziej imponującym budynkiem jest położony na północno-wschodnim końcu Princes Street- Register House. Niedaleko mieści się także dworzec kolejowy Weverley oraz Weverley Market.

Dzielnicą Edynburga, która ma największe zagęszczenie Polonii jest portowa Leith. Na jej nabrzeżu turyści mogą zobaczyć udostępniony do zwiedzania Jacht Jej Królewskiej Mości Britannia.

Południowe przedmieścia Edynburga zajmują otwarte przestrzenie The Meadows i Bruntsfield, a także średniowieczne Burgh Muir, które niegdyś stanowiło miejsce kwarantanny dla ofiar średniowiecznej zarazy. Najwięcej studentów natomiast można spotkać w Marchmont.

Będąc w północnym Edynburgu, trzeba koniecznie zajść do Królewskiego Ogrodu Botanicznego ze słynną cieplarnią Glasshouse Experience. W obiekcie tym można podziwiać orchidee, lilie wodne z Amazonii, dziką roślinność z Chin i dwustuletnią palmę indyjską.

Do zabytków Edynburga należą również: XII-wieczna katedra św. Idziego oraz stojący przy Royal Mile wybudowany w latach 30. XVIII w. monumentalny Parliament House.

Dzieciom spodoba się na pewno wyprawa do edynburskiego ZOO, które jest jednym z największych parków zoologicznych w Szkocji. Można zobaczyć tu m.in. lemury katta, lwy azjatyckie, pingwiny cesarskie, nosorożce, koale czy pandy wielkie.

Turystom, którzy lubią zwiedzanie miasta od jego historycznej strony polecamy udanie się do Szkockiego Muzeum Królewskiego, które zawiera 10 tys. eksponatów (skarbów, pamiątek narodowych, w tym m.in. szachy z kości słoniowej z wyspy Lewis). Dobrym kierunkiem będzie także Szkocka Galeria Narodowa, posiadająca jedne z najważniejszych zbiorów malarstwa w Europie. Podzielona jest ona na następujące działy: malarstwo niderlandzkie i niemieckie, europejskie, flamandzkie i holenderskie, angielskie i amerykańskie, szkockie, włoskiego renesansu oraz południowoeuropejska sztuka XVII wieku. Miłośnicy sztuki mogą ujrzeć tu np. słynny akt Tycjana pt. „Wenus Anadyomene”.

Komunikacja miejska w Edynburgu składa się z autobusów i tramwajów. Do miasta można dotrzeć pociągiem bądź też samolotem.

W Edynburgu turyści mogą skorzystać z szerokiej gamy pensjonatów, hoteli i hosteli. Za noc zapłacimy już od kilkunastu funtów.

Do stolicy brytyjskiego państwa warto przyjechać właściwie o każdej porze roku. Trzeba jednak liczyć się z tym, że pogoda może nas nie rozpieszczać bez względu na to, czy w naszą podróż wybierzemy się zimą czy latem.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.