Koronawirus a wakacje nad morzem

cze 15, 2020 przez

Łeba zdjęcie morze

Ania i Artur Nowaccy (flickr)

Epidemia koronawirusa bardzo silnie wpłynęła na branżę turystyczną. Hotele, atrakcje turystyczne oraz strefy rekreacyjny były zamknięte przez wiele tygodni. Większość miejsc powróciła już do działalności, ale muszą funkcjonować w nowych warunkach. Niezbędna dezynfekcja, ochronna maseczka oraz społeczny dystans to podstawa po odmrożeniu polskiej gospodarki. Jak w takim czasie będą wyglądały wakacje nad morzem? Lato już za pasem i większość Polaków w tym roku pozostanie w kraju. Odpoczynek nad Bałtykiem będzie jednak inny niż dotychczas. Jakie zasady będą obowiązywały na plażach?

W Polsce mamy aż 770 km piaszczystych plaż. Takie tereny dają duże możliwości i każdy powinien znaleźć fragment tylko dla siebie. Niemniej główne plaże zazwyczaj są zatłoczone, dlatego warto poświęcić chwile i oddalić się od deptaku w bardziej odosobnione miejsce, by cieszyć się swobodą również na plaży. Początkowo mówiło się o wprowadzeniu limitu miejsc oraz wydzieleniu stref plażowania za pomocą słynnych polskich parawanów, a nawet o konieczności noszenia maseczki podczas opalania się na piasku. Jednak w przypadku publicznych, bardzo rozległych plaż trudno będzie zrealizować tak ścisłe restrykcje. Niemniej ograniczenia będą obowiązywały na kąpieliskach, a ratownicy będą zobowiązani przypominać plażowiczom o nowych zasadach.

Zasady obowiązujące na plażach i kąpieliskach

Ponadto Główny Inspektorat Sanitarny wystosował specjalne zalecenia, do których należy się stosować podczas korzystania z plaż i kąpielisk. Po pierwsze powinno się stale utrzymywać dystans społeczny, minimum 1,5 metra, a na jedną osobę powinno przypadać minimum 4 metry kwadratowy plaży. Zasada ta nie dotyczy członków rodziny. Po drugi, w razie złego samopoczucia nie należy wychodzić na plażę, a podczas kaszlu lub kichania trzeba szczelnie zakryć usta i nos. Wirus przenosi się drogą kropelkową i łatwo osiada na różnych przedmiotach, dlatego należy zachować jak największą ostrożność. Kolejna zasada dotyczy sprzętu pływackiego – zaleca się, aby używać wyłącznie własne przybory do pływania, a w razie korzystania z wypożyczalnia, dokładnie umyć oraz zdezynfekować dłonie. Warto też wybierać miejsca strzeżone i bezpieczne pod względem sanitarnym, które każdego dnia są sprzątane i kontrolowane.

Reżim sanitarny obowiązuje wszędzie, dlatego nie inaczej będzie na polskich plażach. Jednak najważniejszym aspektem w czasie walki z epidemią jest społeczna odpowiedzialność i świadomość znaczenia nowych zasad. Jeżeli plażowicze będą sumiennie pilnować dystansu i higieny, urlop nad polskim morze przebiegnie bardzo miło i bezpiecznie. Dlatego istnieje duża szansa, że koronawirus nie zaprzepaści wakacji nad Bałtykiem.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.