Lato rekordowo udane: turystyka w Polsce na plus!

sie 19, 2016 przez

Polska

e r j k p r u n c z y k, flickr

Polska turystyka dosłownie kwitnie! Wszystko wskazuje na to, że tegoroczne lato, choć jeszcze trwa, okaże się najlepszym w historii. Polacy chętnie wyjeżdżają na wakacje w kraju, a do tego nie oszczędzają na atrakcjach turystycznych.

Choć jeszcze wiosną eksperci przyznawali, że tegoroczny sezon wakacyjny może być dla polskiej branży turystycznej jednym z najlepszych w ostatnich latach, to chyba jednak nikt nie spodziewał się aż takich wyników. Zostały jeszcze 2 tygodnie wakacji, a zyski odnotowane w turystyce już są imponujące. Polacy są zainteresowani urlopami w kraju, a do tego chętnie korzystają z przeróżnych atrakcji turystycznych, od lokalnych rozrywek po rozmaite pamiątki.

Zarówno nad morzem, jak i w górach – wszędzie można spotkać tłumy turystów. Z sondażu przeprowadzonego przez firmę Mondial Assistance wynika, że na wakacje wybierało się w to lato 17,3 mln Polaków, czyli o 1,8 mln więcej niż rok wcześniej. Aż 73% chce pozostać w Polsce. Nic dziwnego, że kolejki do najpopularniejszych polskich atrakcji turystycznych bywają niezwykle uciążliwe. Niemniej jednak, firmy działające w tej branży tylko zacierają ręce z zadowolenia.

Dane, które przytacza Lion’s Bank potwierdzają, że to wyjątkowy rok dla rodzimej turystyki. Okazuje się, że obłożenie hoteli i pensjonatów w 18 najpopularniejszych polskich miastach wynosi aż 97% w szczycie sezonu, czyli w drugiej połowie sierpnia. Mniejsze zainteresowanie zagranicznymi podróżami najczęściej wynika z obaw o bezpieczeństwo. Wciąż chodzi też o oszczędność i wygodę podróżowania. Wyliczono, że najwięcej Polaków spędzających urlop poza Polską to ci, których gospodarstwo domowe posiada min. 4 tysiące złotych miesięcznie.

Co ciekawe, tak wysokie obłożenie udało się uzyskać mimo niemałych cen. W Zakopanem za jedną dobę w hotelu trzeba zapłacić nawet ponad 1100zł, a jednak tylko 1% pokoi jest wolnych. Eksperci wyliczyli, że średnia cena za pokój jest w tym roku o 27% wyższa niż w 2015r., a jednak nikogo to nie zraża. Sklepy i hurtownie pamiątek również przyznają, że nie pamiętają tak dobrego sezonu, jak obecny. Turyści nie żałują pieniędzy nawet na te najbardziej oklepane przedmioty, jak kubki czy magnesy na lodówkę.

Część ekspertów twierdzi, że zwiększona liczba Polaków wybierających się na wakacje to efekt wprowadzenia programu 500+. Nie istnieją jednak dane, które jednoznacznie potwierdziłby tę teorię, a niektórzy zwracają uwagę na fakt, że tylko 12% beneficjentów 500+ planowało wydać pieniądze na hobby i rozrywkę. Większość zamierzała opłacać najważniejsze wydatki.

Tagi:

1 Comment

  1. Statystykom odnośnie tego na co ludzie planują wydawać pieniądze z 500+ wierzyć nie można ;-)
    W każdym razie dobrze, ze Polacy podróżują po Polsce, nich nasze pieniądze zostają w domu.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.