Meksyk popularny wśród turystów – mimo wojen między narkotykowymi kartelami

wrz 9, 2014 przez

Meksyk

archer10 (Dennis), flickr

Wielu ludzi żyjących w podobnych do Polski strefach klimatycznych szuka o tej porze roku wyjazdu do ciepłych krajów. Jednym z coraz popularniejszych kierunków takich wypraw staje się w tym roku Meksyk.

Kampania reklamowa jaką prowadzi Meksyk w światowych mediach pod hasłem „Live it to believe it”, co znaczy „Przeżyj to, by móc w to uwierzyć” zaczyna znacząco przekładać się na wzrost popularności tego kraju pośród turystów wybierających za cel podróży rajskie plaże, ciepłe wody i atrakcje archeologiczne. W tamtejszym klimacie lato trwa praktycznie cały rok, a do najchętniej odwiedzanych miejscowości należą m. innymi Cancum, Puerto Vallarta i Los Cabos. Według szacunków, w tym roku Meksyk odwiedziło już o jedną piątą więcej ludzi niż w ubiegłym roku, a w pierwszym półroczu było to ponad 14 mln zagranicznych turystów.

Dla samych Meksykanów wzrost przybyłych do ich kraju turystów jest bardzo dobrą wiadomością, zważywszy na to iż od 2009 r. tamtejszy rynek turystyczny systematycznie się kurczył, głównie z powodu niestabilnej sytuacji politycznej, która od wielu już lat utrzymuje się na skraju wojny domowej. Przyczyną złego postrzegania Meksyku zarówno wcześniej, jak i obecnie jest bardzo brutalna walka toczona między policją, a kartelami narkotykowymi, które opanowały znaczny obszar kraju, a w szczególności jego północną część, przy granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Opinia publiczna na całym świecie wielokrotnie informowana była o okrutnych mordach i egzekucjach, których ofiarami często padały osoby postronne, w tym także turyści, a walki uliczne toczone między wojskiem i gangami zamieniały się w prawdziwe pole bitwy. Dodatkowo jeszcze w roku 2009 Meksyk nawiedziła epidemia świńskiej grypy H1N1, co dodatkowo podkopało wizerunek kraju, jako mało bezpieczny dla przybysza z zewnątrz.

Jednak od tego roku sytuacja wewnętrzna powoli się poprawia, zarówno z powodu umiejętnie prowadzonej kampanii promocyjnej, jak i raportowi opublikowanemu przez amerykański Departament Stanu, stwierdzającemu, że najpopularniejsze meksykańskie kurorty są wolne od działalności karteli narkotykowych, a to przekłada się na powolny wzrost zainteresowania tym krajem.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.