Ostatnie przygotowanie do długiej majówki

kw. 30, 2013 przez

majówka

(z: flickr.com, ShaneRobinson)

Długi weekend majowy stanowi dla Polaków pierwszy moment, kiedy mogą nacieszyć się wiosenną pogodą i kilkoma dniami wolnymi od pracy. Nic dziwnego, że niektórzy dobierają pojedyncze dni urlopu, żeby przedłużyć trochę błogie lenistwo. W tym roku niektórzy szczęśliwcy będą mogli cieszyć się aż dziewięcioma dniami bez pracy.

Można powiedzieć, że majówka jako zlepek kilku wolnych dni jest odrębnym świętem narodowym poza uchwaleniem Konstytucji i świętem pracy. Mamy nawet swoje tradycyjne sposoby na spędzenie czasu w tym terminie. Przede wszystkim jest to czas, w którym rozpoczyna się sezon na grillowanie. Korzeni tego zwyczaju możemy dopatrywać się jeszcze w czasach Sarmacji, kiedy najlepsze imprezy odbywały się przy suto zastawionym stole. I tak grillujemy wszędzie, gdzie można cieszyć się promieniami słońca i świeżym powietrzem – w przydomowych ogródkach, na działkach, czasem nawet na balkonach jeśli mieszkamy w bloku.

Inni wolą wykorzystać majówkę, żeby gdzieś wyjechać, zmienić otoczenie, naładować baterie, żeby wytrzymać w pracy, aż do wakacji. Jest to idealny moment, żeby wybrać się za miasto nad pobliskie jezioro lub urządzić sobie nieco dalszą wycieczkę. Nie brakuje osób, które wyjeżdżają wtedy za granicę. Biura podróży przeżywają wówczas przedsmak tego, co dzieje się latem. Część wczasowiczów po prostu zabiera ze sobą grilla nad jezioro i tam urządza imprezę.

Pozytywnym zjawiskiem jest też fakt, że Polacy coraz chętniej spędzają wolne dni w sposób aktywny. A więc nie tylko siedzimy i jemy popijając przy tym piwo. Jeśli nigdzie nie wyjeżdżamy, częściej wsiadamy na rowery lub zakładamy rolki na nogi i ruszamy się. Niestety nie każdy będzie mógł pozwolić sobie na rodzinny wyjazd. Przyczyny są dwie: z jednej strony istnieją ograniczenia finansowe, które podcinają części Polaków skrzydła. Drugim powodem jest natomiast to, że rośnie liczba osób zatrudnionych na tzw. umowy śmieciowe, a to wiąże się z faktem, że nie każdy pracodawca pozwoli na urlopy, które zatrudnionym w ten sposób nie przysługują.

Na kilka dni przed rozpoczęciem majowego weekendu pozostaje nam mieć już tylko nadzieję na to, że niezależnie od tego co będziemy robić, dopisze pogoda. Póki co raczej możemy spodziewać się zachmurzenia przez pierwsze dni maja w niektórych częściach Polski. Mogą nawet pojawić się burze.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.