Zwiedzanie Inverness

maj 9, 2013 przez

Inverness, Szkocja

(z: Flickr.com; cyesuta)

Inverness to miasto portowe położone w Szkocji przy ujściu rzeki Ness do zatoki Moray Firth uchodzącej do Morza Północnego. Stanowi ono główny ośrodek turystyczny regionu Highlands, a także bazę wypadową/noclegową nad słynne na całym świecie jezioro Loch Ness.

O atrakcyjności tego miejsca stanowi przede wszystkim jego wspaniałe usytuowanie – tuż nad zielonym brzegiem rzeki Ness, która obfituje w łososie. Na północy miasta turyści będą mogli zrobić zakupy w znanych sieciach handlowych, natomiast w starszej części miasta o średniowiecznym układzie ulic- ujrzeć zamek z różowego piaskowca.

Historia miasta Inverness

Inverness stanowiło niegdyś jedną z głównych twierdz ludu Piktów. Według legend tutejszą twierdzę wzniósł król Malcolm III, który wcześniej wyburzył pierwotnie umiejscowiony tu i należący do Makbeta zamek. Stojąca dziś w Inverness budowla obronna znajduje się ok. 1 km dalej niż pierwsza, szekspirowska twierdza. Inverness zyskało prawa miejskie dzięki królowi Szkocji – Wilhelmowi I o przydomku Lew. W 1427  r. na tutejszym zamku dokonano stracenia trzech wodzów szkockich klanów, gdyż pragnęli oni suwerennej władzy, nie zaś tej oferowanej im przez kolejnego króla Szkocji – Jakuba I.

W połowie XVI w. podczas próby stłumienia przez królową Marię I Stuart powstania Huntly`ego jej królewska mość nie została wpuszczona do zamku i musiała zatrzymać się w domu, który dziś można zwiedzać na Bridge Street. W kolejnym wieku na polecenie Olivera Cromwella w północnej części miasta zbudowano fort, który mógł pomieścić aż 1000 wojskowych. Niestety fortyfikacja ta została zrównana z ziemią w czasie restauracji monarchii angielskiej (pozostał jedynie fragment walu obronnego). W 1715 r. jakobici przekształcili wybudowaną przez króla Malcolma III XI-wieczną twierdzę w koszary. Dziś zamek stanowi chlubę Inverness, którą musi zobaczyć każdy przybywający tu podróżnik.

atrakcje Inverness

(z: Flickr.com; dave.caretcake)

Atrakcje turystyczne Inverness

Po mieście można poruszać się samochodem lub autobusem, natomiast do samego Inverness można dostać się drogą powietrzną (brak bezpośredniego połączenia z Polską) bądź naziemną (kolej). Wśród bogatej oferty noclegowej znajdziemy pensjonaty, hotele, a także najtańsze – hostele. Za noc w wybranym przez nas zakwaterowaniu zapłacimy od kilkunastu funtów w górę.

Podróżni przyjeżdżający do Szkocji powinny pamiętać o tutejszej szybko zmieniającej się pogodzie, co szczególnie widać właśnie w górzystym rejonie Highlands, który jest najzimniejszym regionem Szkocji, mimo ciepłego powietrza napływającego znad Atlantyku.

Inverness nocą

(z: Flickr.com; Historias de Cronopios)

Wśród atrakcji Inverness znajdziemy m.in. leżący nad prawym brzegiem rzeki Ness zrekonstruowany zamek szekspirowski Makbeta, który można zwiedzać za darmo. Jeden z dwóch budynków, które tworzą ten obiekt stanowi siedzibę sądu. Pozostała część to odnowiony w 1909 r. zamek, w którym według legendy Makbet zabił Duncana. Ze wzgórza, na którym mieści się królewska twierdza można ujrzeć całą panoramę miasta i rzekę Ness.

Tuż przy Inverness Castle znajdziemy Galerię Sztuk Pięknych, neogotycką katedrę św. Andrzeja oraz Inverness Museum. Poza tym warto także zobaczyć najstarszy budynek tego miasta, czyli XII-wieczny kościół Old High Church i wybudowany w XIX w. budynek Ratusza.

Kolejna atrakcja Inverness narodziła się z położenia tej miejscowości – blisko rzeki Ness, wpływającej do jeziora Loch Ness skrywającego znaną na całym świecie legendę o żyjącym tu potworze pieszczotliwie nazywanym Nessie. Do Loch Ness można dojechać drogą nr A82, kierując się w stronę Fort August.

Jezioro Loch Ness

(z: Flickr.com; Dave Stokes)

Turyści przybywający do Inverness latem mogą pokusić się o wycieczkę do pobliskich Andersier oraz Nainr, gdzie znajdą przepiękne plaże, na których będą mogli delektować się wakacyjną aurą. Natomiast miłośnicy przyrody lub rodziny pragnące mieć bliski kontakt z naturą powinny udać się do Cairngorms National Park, czyli największego Parku Narodowego w Wielkiej Brytanii położonego w otoczeniu gór rejonu Highlands. Położonymi niedaleko Inverness atrakcjami turystycznymi są również: Park Przygody i Rozrywki (Landmark Forest Adventure Park) oraz Ogród Zoologiczny- Highland Wildlife Park położony w Inverness-shire (Kincraig, Kingussie).

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.