Park Narodowy Jasper (Kanada)

cze 21, 2012 przez

park narodowy jasper - zwiedzanie

gabri_micha (flickr)

JASPER NATIONAL PARK – KANADYJSKI RAJ NA ZIEMI

Jasper National Park to miejsce jak z wyśnionej pocztówki. Każdego roku turyści z całego świata przybywają tu, by podziwiać cuda natury. To jedyne w swoim rodzaju miejsce, gdzie można się zrelaksować, odpocząć od cywilizacji i miejskiego pędu życia i zaprzyjaźnić z naturą.

Jasper National Park to jeden z najstarszych i największych parków narodowych w Kanadzie. Został założony w 1907 roku. Położony jest w prowincji Alberta na zachód od Edmonton. Obejmuje obszar 10,878 km². W Parku Narodowym Jasper mieszkają właściwe dla tego rejonu zwierzęta, takie jak: niedźwiedzie grizzly, łosie, kozły śnieżne, owce kanadyjskie i wiele, wiele innych.

Wyobraź sobie lato, kryształową wodę w polodowcowych jeziorach, piękne górskie krajobrazy, żywioły rwących rzek i huczących wodospadów. Pomyśl o zimie, ogromnych połaciach lodu i śniegu, wodospadach ściętych mrozem, tworzących fantazyjne, gigantyczne rzeźby, przejrzystym, świeżym powietrzu i rozgwieżdżonym niebie. To właśnie Park Narodowy Jasper w Kanadzie.

park narodowy jasper - piękny widok

Michael Kalus (flickr)

Co szczególnie warto zobaczyć

 • pole lodowcowe Colombia Icefield

największe pole lodowcowe na Alasce. Po półtoragodzinnej wędrówce dochodzimy do jęzora lodowcowego Athabasca Glacier.

 • jezioro Maligne

Położone w przzepięknej Dolinie Maligne, pod względem wielkości jest drugim na świecie jeziorem polodowcowym. Rozciąga się na długość około 22km. Latem można przemierzyć je łodzią,

mexican pharmacy online

zimą – pieszo, przy użyciu rakiet śnieżnych.

 • Spirit Island

znana na całym świecie malutka wysepka na jeziorze Maligne. By na nią dotrzeć, latem organizowane są półtoragodzinne rejsy po jeziorze Maligne.

park jasper - kanada

dicktay2000 (flickr)

 • kanion Maligne

najgłębszy i najbardziej spektakularny wąwóz w paśmie Canadian Rockies. Kanion przemierzać można zarówno latem, jak i zimą.

 • wodospad Sunwapta Falls

Wodospad na rzece Sunwapta, najważniejszym dopływie rzeki Athabasca. Zamarzający zimą, urzeka nawet największych zwolenników cywilizacji.

 • Wodospad Athabasca Falls

Najbardziej spektakularny, tętniący życiem wodospad w Parku Narodowym Jasper. Latem wydzielone są tu miejsca piknikowe, zimą można tu jeździć na nartach.

 • Jezioro Patricia and Pyramid Lake

Doskonałe na rodzinne wypady. Latem można tu łowić ryby, pływać łódką i kajakami, żeglować, surfować lub piknikować na brzegu. Zimą na zamarzniętej tafli jeziora uprawiać można sporty zimowe – jeździć na łyżwach i na nartach.

 • Jeziora Lake Edith and Lake Annette

Zimą jest to raj dla wszystkich miłośników biegów narciarskich. W pobliżu jezior można napić się gorącej herbaty lub filiżanki aromatycznej czekolady i wracać

 • Góra Mount Edith Cavell

Znajduje się nad rzeką Athabasca. Otaczają ją niezwykle urokliwe, zwłaszcza latem, łąki.

park jasper - kanada

gabri_micha (flickr)

 • Lodowiec Stutfield Glacier

Jęzor pola lodowcowego Colombia, miejsce zapierające dech w piersiach, idealne na całodniowy plener fotograficzny.

Do Jasper National Park jechać można niezależnie od pory roku, pory dnia i pogody. Każda z proponowanych przez park atrakcji, uczyni twój pobyt niezapomnianym.

Letnie atrakcje Parku Jasper:

 • piesze wycieczki

Część tras na terenie parku przeznaczona jest wyłącznie dla ruchu pieszych.

 • Rafting

Rafting pozwala obejrzeć otoczenie z całkiem nowej perspektywy. Jest to atrakcja zapewniająca adrenalinę i przyciągająca największe rzesze turystów parku. Doświadczeni pracownicy Jasper National Park gwarantują bezpieczeństwo wszystkim raftingującym.

 • wędkowanie

By wędkować na terenie Parku Narodowego należy wykupić dzienne lub roczne pozwolenie od władz parku. Wędkować można tylko zgodnie z ustalonymi przez władze parku limitami i regulacjami. Osoby poniżej 16 roku życia mogą wędkować bez pozwolenia w towarzystwie osób w wieku co najmniej 16 lat, posiadających zezwolenie.

 • Campingi

na terenie parku znajduje się dziesięć pól campingowych, oferujących łącznie 1772 miejsca campingowe, zarówno letnie, jak i zimowe.
jazda na rowerze

 • nurkowanie

Jasper National Park oferuje wyjątkowe kursy nurkowania dla początkujących oraz jednorazowe zejścia pod wodę dla doświadczonych w krystalicznie czystym jeziorze Patricia Lake. Wszystko to pod opieką doświadczonych instruktorów.

park narodowy jasper

gabri_micha (flickr)

Zimowe atrakcje Parku Jasper:

zimowa wycieczka po najgłębszym kanionie w Parku Narodowym Jasper. Wyobraź sobie, mieniącą się, błyszczącą, piękną lodową rzeźbę, w jaką zamienia się zimą Maligne Canyon. Zwolennicy prawdziwie niezapomnianych wrażeń mogą przebyć tę trasę nocą, podziwiając nieskończone lodowe odblaski i wspaniale gwiaździste niebo.
Sporty zimowe (narciarstwo zjazdowe, biegi narciarskie, snowboard, łyżwiarstwo, snowshoeing)

Takich widoków nie znajdziesz w żadnych innym miejscu.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.