Podróżowanie kamperem

lut 20, 2018 przez

Daleka podróż samochodem gwarantuje mnóstwo niezapomnianych przeżyć. Jednak auto osobowe przy dłuższym wyjeździe przestaje się sprawdzać, zwłaszcza gdy nie mamy zaplanowanych noclegów. Noc w osobówce nie będzie wygodna i nie pozwoli odpowiednio wypocząć przed kolejnym dniem podróży. Aby nie tracić niezależności wystarczy wypożyczyć kampera, dzięki któremu można zwiedzać świat bez żadnego planu. Jaki kamper wybrać? Jak się przygotować do takiej podróży?

Wycieczki kamperem mają wiele zalet, bo zapewniają pełną niezależność i umożliwiają zorganizowanie wakacji marzeń. Pojemny samochód pozwoli zabrać wszystko co jest nam potrzebne, nawet rower czy dmuchany kajak, co nie jest możliwe przy wycieczka lotniczych. Poza tym znika problem braku miejsc noclegowych, bo na wygodnym łóżku w kamperze można wyspać się, wtedy gdy przyjdzie ochota. Nowoczesne kampery wyposażone są w ciepłą wodę, toaletę, prysznic, lodówkę i drobny sprzęt AGD. Najdroższe modele posiadają również kuchenkę mikrofalową oraz ekspresy do kawy. Dzięki temu wszystko można przygotować o każdej porze, również w trasie. Z kupionych na lokalnym targu smakołyków można przygotować przepyszny obiad i zaoszczędzić pieniądze, które zazwyczaj wydajemy w restauracjach podczas wyjazdów.

Jak wybrać kampera?

Wyjazd może okazać się podróżą życia, ale nim wyruszamy na trasę, konieczne jest wybranie odpowiedniego pojazdu. Najbardziej cenione są pojazdy firm Hobby, Knaus, Tabbert, Wilk czy Buerstner, które wyposażone są w skórzaną tapicerkę, klimatyzację, nowoczesne telewizory i osiągają długość 8 metrów oraz mają około 25 mkw. powierzchni. W luksusowym kamperze, którego cena sięga nawet 200 tys. złotych, swobodnie może podróżować nawet osiem osób. Natomiast modele zbudowane na bazie auta dostawczego kosztują znacznie mniej, bo około 80 tys. zł, ale znacznie szybciej przyczepa ulega zniszczeniu. Prowadzenia kampera nie różni się niczym od jazdy samochodem osobowym, ale różnić się natomiast mogą przepisy ruchu drogowego, dlatego warto dokładnie sprawdzić jaka jest maksymalna dopuszczalna prędkość dla kampera na danej drodze.

Ze względu na wysoką cenę większość osób woli wypożyczyć kamper na czas podróży, czyli zazwyczaj w sezonie letnim. Z powodu większego zainteresowania pojazdami najlepiej rezerwować go kilka miesięcy wcześniej. Samochód z podstawowym wyposażeniem dla 4 osób kosztuje około 3 tys. na tydzień. Za najem bardziej luksusowego wariantu trzeba już zapłacić około 5 tys. zł za siedem dni. Każda wypożyczalnia pobiera również kaucję na wypadek ewentualnych uszkodzeń. Wysokość kaucji jest różna w zależności od firmy i może wynieść od 1 tys. do nawet 4,5 tys. zł. Bardzo często wypożyczalnia wprowadza również limit kilometrów na dobę lub cały okres najmu. Po przekroczeniu dopuszczalnego dystansu za każdy kilometr będzie doliczana dodatkowa opłata, co może znacząco ponieść koszt kampera, dlatego należy bardzo dokładnie zapoznać się z umową.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.