Wielka Rafa Koralowa

wrz 11, 2014 przez

Wielka Rafa Koralowa

oemebamo, flickr

Wielka Rafa Koralowa, jako jeden z siedmiu naturalnych cudów świata, jest miejscem, do którego ciągnie każdego podróżnika. Położona na wschodnim wybrzeżu Queensland w Australii, Wielka Rafa Koralowa rozciąga się od Cape York na północy, aż do Bundaberg na południu – w sumie 1.250 mil. Z około 3000 rafami koralowymi, 600 wyspami i 1625 gatunkami ryb, rafa wprawia w zachwyt około 1,6 miliona odwiedzających rocznie.

Ale zanim zanurkujemy, ważnym jest aby się dobrze poznać to miejsce. Północna część rafy biegnie od Półwyspu Cape York do Cairns, popularnej bazy wakacyjnej dla wielu odwiedzających rafy. Nie dość, że Cairns zapewnia najbliższy dostęp do raf z lądu, ale także posiada kilka własnych atrakcji takich jak Kuranda Scenic Railway i Wildlife Habitat Port Douglas. Jeśli zaczniemy podróżować dalej wzdłuż wybrzeża natkniemy się na południową część rafy, która rozciąga się od wybrzeża Capricorn (wzdłuż Zwrotnika Koziorożca) do Gladstone i Fraser Island. Airlie Beach jest ulubionym ośrodkiem dla turystów w południowej części dzięki sporemu wyborowi stylowych kurortów i jego niewielkiej odległości do 74 wysp znanych jako Whitsundays.

Gdziekolwiek zdecydujesz się powiesić swój kapelusz, Wielka Rafa Koralowa jest skarbnicą doświadczeń jedynych w swoim rodzaju. Jeśli jesteś tym, który patrzy na życie morskie przez maskę, niosąc na plecach butlę, tym, któremu przyjemna, rześka bryza towarzyszy podczas żeglowania, czy tym, który szybuje wysoko nad tym całym pięknem, możliwości zwiedzenia tego miejsca są niemal nieograniczone.

Wielka Rafa Koralowa - Australia

richard ling, flickr

Jak zaoszczędzić pieniądze zwiedzając Wielką Rafę Koralową?

Rozbij obóz! Obozowiska na jednej z cichych i spokojnych wysp Wielkiej Rafy Koralowej są rzeczywiście bardzo popularnym (i oczywiście niedrogim) sposobem, aby zanurzyć się w tym spektakularnym środowisku. Zarezerwuj pozwolenie na kemping i przeczytaj o wytycznych kempingowych na stronie internetowej rządu Queensland.

Odkrywaj i zwiedzaj na własną rękę. Podczas wycieczki z przewodnikiem od nurkowania można dojechać do jednych z najbardziej zacisznych lokalizacji rafy, ale tego typu wycieczki mogą też poważnie naruszyć Twój budżet przeznaczony na urlop. Aby obniżyć koszty, rozważ wyruszenie na podbój rafy w pojedynkę. Tylko pamiętaj (bo to okropnie ważne), aby spojrzeć na mapę zagospodarowania przestrzennego, gdyż można ponieść wysokie grzywny, jeśli znajdziesz się w strefie, w której nurkować nie wolno.

rafa koralowa

Bob Linsdell, flickr

Miękkie łóżko ? Tylko na kontynencie

Zakwaterowanie na wyspie są dużo droższe niż zakwaterowanie kontynentalne. Chyba, że planujesz rozbicie obozu lub pobytu w schronisku. Najmniejsze wydatki będziesz miał zostając w Cairns i Port Douglas, położonych wzdłuż północnego wybrzeża Queensland.

Kultura i zwyczaje na Wielkiej Rafie Koralowej

Ochrona Wielkiej Rafy Koralowej i wszystkich jej mieszkańców jest tak samo częścią kultury tego regionu, jak i jest prawem. Dla australijskich rdzennych mieszkańców – Aborygenów – Wielka Rafa Koralowa jest domem dla wielu znaczących wydarzeń kulturalnych i duchowych, co oznacza że szacunek dla ziemi jest niezbędny. Dlatego naprawdę warto się opamiętać. Innymi słowy, należy przestrzegać przyjaznej środowisku zasady „zabierz tylko zdjęcia i wspomnienia, to co pod wodą zostaw pod wodą”. Zasada prosta i nikogo nie krzywdzi, pomyśl ile radości będziesz miał wracając tutaj. Dzięki zastosowaniu się do odpowiedzialnych praktyk związanych z rafą można również uniknąć niektórych typowych zagrożeń związanych z zwiedzaniem tego miejsca. Jeśli pływasz lub nurkujesz w pobliżu Queensland podczas pory deszczowej na rafie (od listopada do marca), należy pamiętać o śmiertelnie niebezpiecznych meduzach – należy ubrać kombinezon typu stinger, aby uniknąć oparzeń meduzy. I zawsze pamiętaj o tym, że jesteś gościem w naturalnym środowisku zwierząt, więc staraj się nie przeszkadzać otoczeniu. Ponadto pamiętaj także, że jest niezgodnym z prawem, aby zniszczyć lub zebrać koral, żyjący lub nie. Należy także unikać ostrych polipów koralowych: nacięcie na skórze może szybko przekształcić się w infekcję z powodu ciepłego klimatu.

Gdy nie masz na sobie swojego kombinezonu do nurkowania nie krępuj się, aby w dzień przywdziać typowe (dla nadmorskiego leniwego usposobienia), luźne, wygodne ubrania (ale nie zapomnij o ochronie przeciwsłonecznej). Nie powinieneś natomiast martwić się o jakąkolwiek barierę językową (język angielski jest językiem podstawowym), istnieje jednak kilka kluczowych aspektów o których warto pamiętać: oficjalną walutą jest dolar australijski (AUD), którego wartość jest w przybliżeniu równa wartości dolara amerykańskiego (USD). I podczas korzystania z dróg należy pamiętać, że w Australii obowiązuje ruch lewostronny.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.