Gdańskie koło widokowe przyciąga turystów

sie 4, 2014 przez

London Eye, czyli ogromne koło młyńskie, z którego można podziwiać panoramę stolicy Wielkiej Brytanii jest doskonale znane turystom na całym świecie. Teraz również nasz rodzimy Gdańsk może się pochwalić podobną atrakcją. Chętnych do odwiedzenia jej nie brakuje.

Gdańskie koło widokowe jest zlokalizowane na Wyspie Spichrzów nad Motławą. Ogromne koło widać ze znacznej odległości, ponieważ cała konstrukcja ma bardzo imponujące rozmiary. Siedząc w jego najwyższym punkcie, znajdujemy się 55 metrów nad poziomem ziemi. Widok, który rozciąga się z tej wysokości robi wrażenie nawet na rodowitych mieszkańcach Gdańska. Niewielu z nich miało dotąd okazję podziwiać miasto nad Motławą z takiej perspektywy.

Na koło składają się 42 duże gondole. Każda z nich może pomieścić 8 osób. Opcja dla bardziej wymagających turystów to gondola VIP mieszcząca zaledwie 4 pasażerów, a więc zdecydowanie bardziej przestronna. Pełen komfort zapewnią im skórzane siedzenia oraz klimatyzacja, w którą wyposażono wszystkie gondole.

Montaż gigantycznego koła nie był prosty. Jego elementy zostały przywiezione na miejsce docelowe na 27 ciężarówkach. Budowa zajęła 10 dni. Konstrukcją koła zajęła się niemiecka firma Events&Tourist Attractions z Duesseldorfu. Ciekawostką jest fakt, że dwa miesiące wcześniej podobne koło, zaprojektowane przez tę samą firmę, zostało zamontowane w Waszyngtonie. Nie są to jedyne koła widokowe, które ta niemiecka firma, działająca od kilku pokoleń ma na swoim koncie. Pierwsze koło sygnowane jej logo zaczęto budować już w XIX wieku. Obecnie, na całym świecie jest 10 kół widokowych skonstruowanych przez Events&Tourist Attractions. Oprócz Polski i USA znajdują się one między innymi w Niemczech i Australii.

Przejażdżka gdańskim kołem trwa 15 minut. W tym czasie mechanizm kilkukrotnie się zatrzymuje na różnych poziomach, umożliwiając turystom robienie zdjęć, czy też podziwianie widoków. Na każdym przystanku do gondoli mogą dosiadać się nowi pasażerowie.

Koło jest dostępne dla zwiedzających od 25 lipca. Już w pierwszym dniu po jego otwarciu ustawiały się do niego długie kolejki. Na szczęście okazji do podziwiania panoramy Gdańska z wysokości ponad 50 metrów będzie jeszcze sporo. Koło widokowe będzie czynne aż do 7 września.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.