Ponad 10 mln turystów odwiedziło w tym roku Kraków!

gru 10, 2015 przez

Rynek Główny w Krakowie

Jorge Lascar, flickr

Kraków to jedno z najważniejszych miast w Polsce. Jego wyjątkowy klimat, zachwycająca architektura, ciekawa historia i bujne życie nocne sprawiają, że każdego roku przybywają tu miliony turystów. W tym roku było ich już ponad 10 mln!

Nie od dziś wiadomo, że Kraków to jedno z miast będących prawdziwym symbolem Polski. Wielu do dziś twierdzi, że stolica nigdy nie powinna być przenoszona do Warszawy, a ogromna popularność głównego miasta Małopolski wśród turystów jedynie potwierdza, jak ważne jest to dla nas miejsce. Wystarczy przytoczyć statystyki, według których w tym roku Kraków odwiedziło już ok. 10 mln 50 tys. turystów!

Tutaj znajdziesz -> tanie i dobre noclegi w Krakowie <-

Dane zaprezentowane podczas XXVI Forum Turystki pokazały jednocześnie, że tegoroczni turyści zostawili w Krakowie aż o 50 mln złotych mniej pieniędzy niż ci, którzy odwiedzili stolicę woj., małopolskiego w roku ubiegłym. Bez uwzględniania transportu do Krakowa i bez wliczania wcześniej wykupionych noclegów, było to ogółem 4 mld 450 mln złotych. Krajowi turyści wydali tu zdecydowanie mniej od zagranicznych. Przeciętny Polak zostawiał w Krakowie 270 złotych, podczas gdy w przypadku obcokrajowców, wśród których dominują Brytyjczycy i Niemcy, było to średnio 935 złotych. Dane zebrała Małopolska Organizacja Turystyczna.

W związku z tym, że spadają średnie wydatki turystów, władze Krakowa planują lepiej promować miasto, zachęcając przyjezdnych do korzystania z większej liczby tutejszych atrakcji. Działania marketingowe mają w większym stopniu uwzględniać najzamożniejszych turystów. Władze chcą współpracować z przewoźnikami droższymi od tanich linii lotniczych, a dodatkowo zamierzają kłaść większy nacisk na turystykę kongresową. Chcą też postarać się o organizację większych imprez sportowych, które ściągałyby do miasta kibiców z całej Europy.

Jeśli chodzi o polskich turystów, to najwięcej z nich przybywało do Krakowa w celu zobaczenia tutejszych zabytków. Wielu chciało tu po prostu wypocząć, a nieco mniej przyjeżdżało w celach religijnych. Ten ostatni motyw nie był podawany przez obcokrajowców. Dla nich najważniejsze były zabytki, wypoczynek oraz rozrywka. Wszyscy przyjezdni chwalili sobie niezwykłą atmosferę miasta, gościnność, życzliwość mieszkańców oraz wysoki poziom obsługi, rozbudowaną bazę noclegową oraz dużą liczbę odbywających się tu imprez kulturalnych.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.