Przewodnik po Jeziorach Plitwickich

gru 13, 2021 przez

Widok na wodospad w parku Jeziora Plitwickie

Chorwacja słynie z przepięknych krajobraz. Jedną z największych naturalnych atrakcji tego kraju jest Park Narodowy Jezior Plitwickich. To unikatowe miejsce znajduje się w centralnej części kraju, około 140 kilometrów od Zagrzebia. Co roku Jeziora Plitwickie odwiedza ponad dwa miliony turystów. Krystaliczna woda w kolorze lazurowy, liczne wodospady i kaskady wody – takich widoków nie zapomina się do końca życia. Park Narodowy Jezior Plitwickich w 1979 roku został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Wyprawę do niezwykłych 16 jezior krasowych warto dobrze zaplanować ze względu na dużą popularność tego miejscu. Najlepiej na spacer malowniczymi szlakami wybrać się z samego rana, gdy przyroda budzi się do życia, a zbyt wielu turystów jeszcze nie ma na trasach. Wstęp do parku jest biletowany, więc w sezonie do kas zazwyczaj się długie kolejki, co również należy wziąć pod uwagę. W zależności od miesiąca za wejście należy zapłacić kilkaset kun chorwackich. Turyści do dyspozycji mają kilkanaście różnych tras – pieszych oraz wodnych. Specjalne promy pasażerskie dostępne są na największym jeziorze Kozjak. Większość zwiedzających wybiera jednak wędrówkę pieszą. Przejście najkrótszego szlaku zajmuje dwie godziny, najdłuższego – około 8 godzin. Dojazd do Parku możliwy jest za pomocą dedykowanych busów. Z większości chorwackich miast oferowane są również wycieczki zorganizowane w przewodnikiem, który dokładnie opowie o historii tego niezwykłego parku. W pobliżu dostępne są także płatne parkingi dla zmotoryzowanych turystów.

Niezwykły, turkusowy kolor wody w jeziorach jest wynikiem różnych naturalnych procesów i wysokiej zawartości wapnia. Jeziora znajdują się na różnych wysokościach, dlatego liczne spadki wody tworzą najpiękniejsze w Europie wodospady. Największy jest Wielki Wodospad (Veliki Slap) oraz Wodospad Galovac (Galovački buk). Natomiast największym zbiornikiem wodnym jest Jezioro Kozjak, którego powierzchnia wynosi aż 81 hektarów, a głębokość blisko 50 metrów. Drugie co do wielkości jest Jezioro Prošćansko (69 ha). Park narodowy złożono już w 1928 roku i stale go powiększano. Od 1997 roku liczy aż 29 500 ha. Poza Jeziorami Plitwickimi znajdują się to unikatowy gatunki roślin oraz zwierząt, m.in. najładniejsza europejska orchidea – obuwik pospolity, bocian czarny czy będąca pod ochroną wydra. Na terenie Parku dostępne się także jaskinie, m.in. Supljara o długości 70 metrów i Golubinjaca o długości aż 160 metrów. Wszystko to czyni Park Narodowy Jezior Plitwickich główna atrakcją turystyczną Chorwacji.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.