Przewodnik po Mcchecie

sty 30, 2023 przez

Widok z góry na położone nad brzegiem górskiej rzeki miasto Mccheta w Gruzji

Do grona najpopularniejszych kierunków turystycznych w Polsce od niedawna trafiła Gruzja. Wszystko za sprawą tanich połączeń lotniczych, które pozwalają na eksplorację tego odległego i niezwykłego kraju. Gruzja kusi turystów nie tylko niskimi cenami, ale również wspaniałą kulturą, unikatową kuchnią i pięknymi krajobrazami. Nie brakuje tu również cudownych zabytków, które koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki do Gruzji. Jednym z obowiązkowych miejsc do odwiedzenia jest Mccheta, dawna stolica kraju. Miasto położone zaledwie 20 km od Tbilisi oferuje niezapominane widoki i możliwość zobaczenia wielu zabytków.

Mccheta jest jednym z najstarszych miast w Gruzji, a pierwsi osadnicy pojawiali się na tych terenach już w czasach prehistorycznych. Ze względu na znacznie historyczne tego miasta Mccheta od 1994 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Natomiast w 2014 roku Gruziński Kościół Prawosławny i Apostolski ogłosił Mcchetę Świętym Miastem Gruzji. Co koniecznie trzeba zwiedzić podczas wycieczki do dawnej stolicy Gruzji?

Sweti Cchoweli

Słynny kościół z X wieku, który przez wieki był miejscem koronacji i pochówku władców Gruzji oraz królów z dynastii Bagratydów. W Sweti Cchoweli znajdowała się też siedziba władz Gruzińskiego Prawosławnego Kościoła Apostolskiego. Imponujący budynek zaprojektował gruziński architekt Arsakidze, a w 1787 roku król Herakliusz II zlecił otoczenie go wysokim murem obronnym z ośmioma wieżami. Aktualnie w Sweti Cchoweli swoją siedzibę ma arcybiskup Mcchety i Tbilisi, który sprawuje urząd Katolikosa Gruzji.

Klasztor Samtawro

Żeński klasztor Samtawro wraz z cerkwiami św. Nino i Przemienienia Pańskiego został założony na początku XIX wieku, jednak pierwsze świątynie wybudowano w tym miejscu już IV wieku. Wraz z upływem stuleci świątynia była rozbudowywana i stawała się coraz istotniejszym miejscem na mapie Gruzji. Dopiero w 1800 roku zaczęła działać tu szkoła dla panien. Nieopodal Klasztoru znajdują się również ruiny akropolu Armazisciche oraz pozostałości cytadeli, pałacu i grobowców, które również warto zobaczyć.

Monastyr Dżwari

Prawosławny monastyr wybudowany w VI wieku znajduje się nieopodal Mcchety i stanowi bardzo ważny zabytek gruzińskiej architektury. Składa się z dwóch kościół – Małego i Wielkiego. Fasadę budynków zdobią unikatowe płaskorzeźby. Obecnie to bardzo popularne miejsce pielgrzymek, a w Wielkim Kościele nadal odbywają się różne, ważne uroczystości kościelne. Niemniej oba budynki monastyru są bardzo zniszczona ze względu na silną erozję i zaniedbania. Z tego powodu znalazły się na liście 100 najbardziej zagrożonych zniszczeniem zabytków świata.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.