Tanie loty, drogi bagaż

maj 10, 2013 przez

Pasażerowie linii lotniczych mają okazję poznać dokładne przepisy dotyczące przewozu bagażu w Internetowym Centrum Podróży eSKY. Informator został stworzony na potrzeby wszystkich tych osób, które kiedykolwiek miały jakiś kłopot z bagażem, które musiały dopłacać za dodatkowe kilogramy lub nie do końca zrozumiały czym jest jedna sztuka bagażu.

Znane są także przypadki osób, które nie mogły dostać się na pokład ponieważ trzymały w ręku książkę. Jak dotąd najwięcej problemów sprawiały tanie linie lotnicze, jednakże najpopularniejsi przewoźnicy również coraz bardziej skrupulatnie podchodzą do sprawdzania bagaży. Każdy nadprogramowy kilogram czy centymetr powoduje, że pasażer uiszcza dodatkową opłatę, a więc napełnia konto linii lotniczych. Jak wysokie są dodatkowe opłaty i czy w ogóle są pobierane, zależy od konkretnego przewoźnika. Trzeba pamiętać, że przeważnie im niższe ceny za bilet, tym więcej ograniczeń względem bagażu.

Na przykład linie Wizz Air pozwalają pasażerom na zabranie bagażu o dwóch wielkościach: małej i dużej. Mała wynosi 42x32x25 cm i taki bagaż możemy z powodzeniem przewieźć bez dodatkowych opłat. Trzeba jednak dopilnować, żeby wszystko było zapakowane w jedną torbę, np. aparat czy książka. Duży bagaż o wymiarach 56x45x25 cm powoduje, że musimy uiścić już opłatę w wysokości 45 złotych za jeden odcinek lotu. W obu przypadkach mówimy o bagażu podręcznym, ponieważ w przypadku bagażu rejestrowanego dochodzą obowiązkowe opłaty. Oczywiście taki bagaż może być już większy, a opłata za niego jest uzależniona już od długości lotu oraz od tego, czy lecimy w sezonie czy poza, a nawet od tego, kiedy decydujemy się na zakup dodatkowego bagażu (przy zakupie biletu, czy podczas odprawy).

Warto to przeanalizować, ponieważ różnice w cenie mogą być naprawdę duże. Przykładowo za jedną sztukę bagażu poza sezonem zapłacimy 68 zł za lot krótszy niż 1 godzinę i 50 minut. W sezonie ta cena może wzrosnąć do 113 złotych. I to pod warunkiem, że na bagaż zdecydujemy się przed stawieniem się na lotnisku. W przeciwnym razie możemy zapłacić za niego nawet i 200 zł. Jeśli natomiast o bagażu informujemy dopiero podczas odprawy, opłata za niego wzrośnie do 270 złotych. Ponadto należy pamiętać, że dopuszczalna przez przewoźnika waga takiego bagażu nie może przekraczać 32 kilogramów.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.