Przewodnik po Salonikach

wrz 6, 2022 przez

Widok z góry na Saloniki podczas zachodu słońca

Grecja to zawsze dobry wybór na wakacyjny wypoczynek. Dogodna aura i historyczne zabytki sprawiają, że przez niemal cały rok turyści chętnie odwiedzają różne regiony Grecji. Dzięki dostępności do tanich połączeń lotniczych podróżowanie jest jeszcze popularniejsze. Jednym chętnie wybieranych kierunków są piękne Saloniki, które oferują cudowne plaże i ważne zabytki. Poniżej opis najważniejszych atrakcji tej greckiej metropolii, którą warto odwiedzić podczas wycieczki do Grecji.

Saloniki to drugie pod względem wielkości greckie miasto. Założone około 315 p.n.e. przez króla Macedończyków Kassandra, który nową osadę nazwał na część swojej żony, Tessaloniki. Przez Saloniki prowadził bardzo ważny szlak komunikacyjny, dlatego miasta prężnie rozwijało się i przyciągało nowych mieszkańców. Natomiast na początek XX wieku do Salonik wyemigrowało wielu Żydów, dlatego określane było jako „Druga Jerozolima”, jednak w czasie niemieckiej okupacji większość ludności żydowskiej została wymordowana. Dziś Saloniki to miasto turystyczne, z pięknymi zabytkami jeszcze z czasów antycznych,

Plac Arystotelesa

Największy i najdłuższy plac w Salonikach, gdzie znajdują się różne restauracje, hotele i sklepy. Najlepsze miejsce na zakup pamiątek oraz poznanie lokalnej kultury. Koniecznie trzeba przespacerować się placem do Białej Wieży, gdzie mieszkańcy chętnie się spotykają. Ta XV-wieczna wieża przez wiele lat pełniła funkcję więzienia. Podczas spaceru nie można pominąć słynnego wykonanego z brązu Pomnika Aleksandra Macedońskiego.

Łuk Triumfalny

Bardzo ważnym zabytkiem miasta jest Łuk Triumfalny z III wieku n.e. Powstały po zwycięskiej bitwie z Persami. Tuż obok słynnego Łuku znajduje się dawany meczet, dziś nazywany Rotundą, gdzie działa Muzeum Sztuki Wczesnochrześcijańskiej. Budowla przypomina rzymski Panteon. Ciekawym zabytkiem jest Bazylika św. Dymitra, w podziemiach której znajdują się unikatowy katakumby. Warto je zobaczyć na własne oczy. Nic więc dziwnego, że ta prawosławna cerkiew została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Szczyt Olimp

Must have wycieczki do Salonik to Szczyt Olimp, który znajduje się w pobliskiej miejscowość Litochoro. Szczyt liczy aż 2900m n.p.m., dlatego nie każdy decyduje się wejść na samą górę. Piękny widok na panoramę okolic i greckie masywy górskie rozpościerają się już z wysokości 1100 m n.p.m. Na tej wysokości znajduje się też świątynia The Monastery of Agios Dionysios z 1542 roku. Zdecydowanie najlepsze miejsce na wykonanie zdjęć – wieża otoczona murami na tle gór Olimpu zapewni spektakularne ujęcie.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.