Przewodnik po Tbilisi

maj 25, 2022 przez

Widok z góry na panoramę Tbilisi, stolicy Gruzji

Zaledwie 3,5 h lotu dzieli nas od Tbilisi, stolicy Gruzji i jednego z ważniejszych ośrodków miejskich na Kaukazie, miasta mogącego poszczycić się ponad 1500-letnią historią i tradycją, tym bogatszą, gdyż ukształtowaną przez wpływy zarówno Europejskie jak i Azjatyckie. Wyjątkowe położenie geograficzne Gruzji, na styku obu kontynentów, miało wpływ na absolutnie każdy aspekt życia jej mieszkańców – kulturalny, społeczny, historyczny i polityczny.

Tbilisi ma do zaoferowania niezwykle wiele: rozmaite tradycje, w tym tak dobrze nam znane kulinarne, liczące 8 tys. lat winiarstwo, muzykę oraz bogatą architekturę i historię. Odwiedzając stolice po raz pierwszy, warto zacząć od zobaczenia najpopularniejszych zabytków miasta. Cerkiew Cminda Sameba, czyli Sobór Trójcy Świętej, przez wielu nazywana gruzińskim Tadż Mahal, to jeden z obowiązkowych punktów zwiedzania. Świątynia wybudowana dla uczczenia 2000 lat chrześcijaństwa, mieści aż 10 tys. wiernych. Chcąc odwiedzić ten symbol narodowego i duchowego odrodzenia Gruzinów, należy pamiętać o obowiązującym skromnym ubiorze, i w przypadku kobiet obowiązkowym nakryciu głowy. Wiele cerkwi i miejsc sakralnych ma możliwość darmowego skorzystania z materiałów, ale warto zaopatrzyć się w coś właściwego i mieć na wypadek w torbie, pod ręką. Zapierające dech w piersi widoki oraz panoramę Tbilisi będziemy mogli podziwiać z Mtatsminda Park lub też ze wznoszącej się nad miastem IV wiecznej Twierdzy Narikala, do której dostaniemy się nowoczesną kolejką linową. Tam też znajduje się pomnik Matki Gruzji, Kartlis Deda, majestatycznej figury, w jednej ręce trzymającej kieliszek wina dla przyjaciół, a w drugiej zaś miecz dla wrogów i spoglądającej z wysokości na miasto. Jeśli zdecydujemy się na spacer w dół wzdłuż murów, dojdziemy do Narodowego Ogrodu Botanicznego Gruzji z siarkowym wodospadem Leghvtakhevi. Stamtąd jest już kilka kroków do najstarszej dzielnicy, Abanotubani, gdzie znjadują się słynne łaźnie siarkowe. Po przeciwnej stronie Twierdzy Narikala, znajduje się pierwszy w okolicy, zbudowany przez króla Gorgasali założyciela Tbilisi, kościół Metekhi. Posąg władcy do dziś strzeże świątyni. Obok historycznego dziedzictwa coraz częściej powstają nowoczesne manifestacje urbanistyczne, takie jak park Rike, połączony ze Starym Miastem łukowatym Mostem Pokoju. Piesza wycieczka po historycznej części stolicy to kolejny obowiązkowy punkt programu. Możemy się na nią wybrać również nocą. Iluminacje świetlne i fontanny to znak rozpoznawczy Tbilisi, według wielu wyróżniające to miasto na skalę światową. Nocna stolica pozostawia na turystach jeszcze większe wrażenie.

Nie sposób wymienić tutaj wszystkich atrakcji. Bez wątpienia wycieczka do Tbilisi to uczta wszystkich zmysłów, która pozostanie z nami na długo. Urokliwość i wyjątkowość Tbilisi docenia stale rosnące grono zagranicznych turystów, a wśród nich Polaków, kochających gruzińskie klimaty i nierzadko pozostających w przyjaźni z lokalnymi mieszkańcami, wciąż celebrującymi, tradycyjną niezwykłą gruzińska gościnność, nakazującą gościć niemal po królewsku.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.