Rekordowe wakacje dla hiszpańskiej turystyki

sie 16, 2016 przez

Hiszpania

jssz, flickr

Hiszpania od lat jest jednym z najważniejszych wakacyjnych celów dla europejskich turystów. W tym roku będzie podobnie, natomiast w roku 2015 kraj pobił swój rekord – odwiedziło go ponad 68 mln turystów z całego świata!

Ze względu na położenie, wynikający z niego klimat, a także z uwagi na liczne zabytki, obecność wspaniałych plaż i rozwiniętą branżę turystyczną, Hiszpania jest jednym z najważniejszych kierunków turystycznych na Starym Kontynencie. Wiedzą o tym nie tylko Europejczycy, ale i turyści z całego świata. Jej popularność dodatkowo rośnie w związku ze wzrostem ryzyka podróży do niektórych krajów europejskich, jak i tych leżących w północnej części Afryki.

Jak podaje Biuro Polsko-Hiszpańskiej Izby Gospodarczej, w ostatnich latach wyraźnie wzrosła liczba turystów odwiedzających Hiszpanię. W ubiegłym roku pobito nawet rekord, a ten ciepły kraj leżący na Półwyspie Iberyjskim odwiedziło przeszło 68 milionów ludzi z całego świata! Choć to i tak imponujący wynik, to eksperci zakładają, że w tym roku osiągnięty może zostać kolejny rekord. Sprzyja temu coraz większy strach turystów przed zamachami i rezygnacja z takich kierunków podróży, jak nie tylko Tunezja, Turcja czy Egipt, ale też niektóre państwa w Europie.

Ze względu na ubiegłoroczną liczbę turystów, Hiszpania zanotowała awans na liście najchętniej odwiedzanych krajów świata. Wyprzedzają ją tylko Francja i Stany Zjednoczone. Dla hiszpańskiej gospodarki taki wynik jest bardzo korzystny, gdy zauważy się, że turystyka odpowiada tam za 11% Produktu Krajowego Brutto. Oznacza to, że turystyka jest jednym z ważniejszych sektorów gwarantujących stałe wpływy do tamtejszego budżetu. Najbardziej korzysta z niej Katalonia, której udziały z turystyki stanowią aż 22,3% dochodów.

O tym, jak Hiszpania może bogacić się na przyjezdnych świadczy fakt, że przeciętny turysta wydaje tam dziennie ok. 140 euro, czyli ok. 605 złotych. Bez względu na to, czy pieniądze przeznaczone zostaną na usługi gastronomiczne, na zakupy pamiątek czy jakiekolwiek inne cele – większość z nich wesprze gospodarkę Hiszpanii. Najwięcej pieniędzy zostawią natomiast Brytyjczycy, Niemcy i Francuzi. Z pewnością dołożą się do tego także Polacy, bo z tegorocznych danych wynika, że zaraz za Grecją, Hiszpania to kraj, do którego zarezerwowano w Polsce najwięcej wycieczek.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.