Spływy kajakowe to świetny pomysł na wakacje

cze 27, 2014 przez

spływ kajakowy

Z roku na rok wzrasta popularność spędzania przynajmniej części urlopu na kajaku. Jest to jedna z prostszych form aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu, nie wymagająca doskonałej kondycji, ani tygodni żmudnych przygotowań. Wystarczy średnia umiejętność pływania, zapas dobrego humoru na wypadek załamania się pogody i już jesteśmy gotowi na przygodę w nieznane.

W Polsce działa bardzo mnóstwo firm organizujących spływy kajakowe dla dowolnej liczby uczestników. Można zaplanować trasę samemu, ale przynajmniej na początku lepiej zdać się na profesjonalną obsługę, która będzie czuwać nad przebiegiem całej imprezy, zapewniając bezpieczeństwo na wodzie i organizując miejsca noclegowe na trasie. Samodzielna wyprawa zalecana jest osobom posiadającym już pewne doświadczenie w podobnych eskapadach.

Bezapelacyjnie najpopularniejsze trasy spływów kajakowych w Polsce znajdują się na Mazurach, krainie tysiąca jezior. Pozycję nr 1 od lat zajmuje szlak kajakowy rzeką Krutynią, liczący 91 km, łatwy do pokonania i zalecany dla początkujących kajakarzy, ale w sezonie jest na nim tłoczno i gwarno. Ci którzy szukają spokojniejszych akwenów mogą wybrać Łabędzi Szlak prowadzący przez jezioro Kisajno, na którego 14 wyspach można podziwiać wiele gatunków ptaków oraz malownicze krajobrazy pełne zatok i cieśnin. Krótszym szlakiem jest trasa rzeką Dajną, z Piecek przez Mrągowo do Świętej Lipki. Całość liczy sobie 36 km i z powodu dość często występujących tzw. przenosek zalecana jest kajakarzom z pewnym doświadczeniem. Rekompensatą za trudy przenoszenia kajaka na niektórych odcinkach są oprócz pięknych krajobrazów, także zabytki występujące na trasie, będące miłym urozmaiceniem dla całodziennego pobytu na wodzie.

Bogactwo mazurskich szlaków kajakowych przyciąga rzesze turystów, ale należy pamiętać, że nie tylko w tej części Polski można uprawiać taki rodzaj sportu. Bardzo ciekawe trasy kajakowe znajdują się także na Pojezierzu Drawskim, a spływy Drawą, czy Piławą stanowić powinny obowiązkowy punkt dla każdego tak doświadczonego, jak i początkującego kajakarza, tym bardziej że obie te rzeki nie są tak zatłoczone jak mazurskie, a równie ciekawe.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.