Wizy

wrz 9, 2010 przez

wizaNajprościej rzecz ujmując wiza to pisemne pozwolenie na przekroczenie granicy i/lub pobyt na terenie danego państwa. Wydawane są przez placówki dyplomatyczne lub konsulaty tegoż państwa. Czasami istnieje też możliwość uzyskania wizy na przejściach granicznych.

Zazwyczaj wiza przyjmuje postać naklejki lub pieczątki w paszporcie. W związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej nie istnieje obowiązek wizowy, gdy wybieramy się do krajów UE (a także na przykład do Norwegii czy Szwajcarii).

Wizy obowiązują nas jednak, gdy mamy zamiar pojechać do Rosji czy Stanów Zjednoczonych. Oczywiście istnieją różne rodzaje wiz: turystyczna, tranzytowa, biznesowa, my jednak przyjrzymy się wymaganiom i procedurze podejmowanej przy wydawaniu wiz turystycznych.

By wykupić wizę do Federacji Rosyjskiej, należy spełnić kilka wymagań: wypełnić wniosek, koniecznie czarnym tuszem, mieć paszport ważny jeszcze przez co najmniej 180 dni, dostarczyć aktualną fotografię (taką samą jak w paszporcie) oraz wykupić ubezpieczenie zdrowotne. Do tego dochodzi koszt opłaty konsularnej, pośrednictwa i vouchera. Najniższa kwota jaką zapłacimy za te trzy rzeczy to 314 zł. Taka wiza uprawnia nas do przebywania na terenie Rosji przez okres nie dłuższy niż 30 dni.

Procedura wizowa w przypadku wyjazdu turystycznego do Stanów Zjednoczonych jest nieco bardziej skomplikowana. Potrzebujemy zeskanowane zdjęcie i stronę paszportu z danymi osobowymi, a także wypełnioną ankietę z kilkunastoma pytaniami. Musimy także odbyć rozmowę z konsulem, na którą należy się indywidualnie, telefonicznie umówić. Opłata za rozpatrzenie podania to 140 dolarów, co znaczy, że cena ta zależy od aktualnego kursu złotówki wobec dolara.

Jednak nawet posiadanie aktualnej wizy nie gwarantuje wjechania na terytorium Stanów Zjednoczonych. Decyzję podejmuje tu urzędnik amerykańskiej służby celnej, który może odmówić nam wjazdu (na przykład gdy uzna, że zadeklarowany cel podróży jest inny od faktycznego lub gdy w przeszłości złamaliśmy prawo wizowe).
Oczywiście procedura wizowa do innych państw wygląda nieco inaczej, w zależności od celu naszej podróży. Większość niezbędnych informacji można uzyskać placówkach dyplomatycznych danego państwa.