Zwiedzanie Rzymu

lip 30, 2017 przez

Rzym

Cordeschi/bigstockphoto.com

Rzym to stolica i jednocześnie największe miasto Włoch. Usytuowane jest w środkowej części kraju nad Morzem Śródziemnym i rzeką Tyber. Rzym, znany jako Wieczne Miasto zamieszkuje 4 331 856 mieszkańców. Znajduje się w strefie klimatu subtropikalnego, gdzie średnia roczna temperatura wynosi w dzień 20 stopni Celsjusza, zaś w nocy 10 stopni Celsjusza.

Co warto zobaczyć w Rzymie?

Wybierając się na wycieczkę do Rzymu warto odwiedzić Plac i Bazylikę Św. Piotra, które stanowią niemal wizytówkę tego miasta. Zarówno Plac, jak i Bazylika onieśmielają turystów swoją wielkością. Dla wielu podróżnych, w szczególności katolików, pobyt w Rzymie, na Placu Św. Piotra to niemal mistyczne przeżycie. Na kształt Placu Św. Piotra składają się dwie figury: trapez i elipsa. Całość otacza kolumnada ze 140 rzeźbami świętych. Po prawej stronie Placu usytuowana jest tzw. Spiżowa Brama prowadząca na teren państwa watykańskiego. Do najważniejszych ołtarzy bazyliki zalicza się: Ołtarz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Ołtarz świętego Bazylego, Ołtarz Michała Archanioła, Ołtarz Papieski, Ołtarz Ukrzyżowania świętego Piotra, a także Ołtarz Maryi Matki Kościoła. W Bazylice Św. Piotra znajdują się również kaplice: Kaplica chóralna, Kaplica Najświętszego Sakramentu, Kaplica świętego Sebastiana, a także Kaplica Piety z słynną rzeźbą Michała Anioła.

Będąc w Rzymie nie można pominąć również wycieczki do Koloseum i Forum Romanum, które dawniej stanowiło serce starożytnego Rzymu, a także serce imperium obejmującego prawie cała Europę. Niedaleko Forum Romanum znajduje się makieta, która przybliża wygląd starożytnych zabudowań. Koloseum powstało w 70 r.n.e., dawniej odbywały się tu walki gladiatorów. Budowla mogła pomieścić nawet 50 tysięcy widzów i stanowiła wzór dla innych tego typu inwestycji. Koloseum w 240 roku uległo zniszczeniu w wyniku pożaru. Zaś w późniejszych latach sukcesywnie je rozbierano. Do dziś zachowało się około 1/3 budowli.

Panteon stanowi kolejny istotny punkt zwiedzania na mapie Rzymu. Jest on najlepiej zachowanym antycznym budynkiem Rzymu. Świątynię zbudowano w 125 r. n. e. ku czci siedmiu bogów rzymskich. Panteon stanowi rotundę, której średnica i wysokość wynoszą 43 metry. Budowle pokrywa kopuła odlana z betonu. Jej grubość przy podstawie wynosi 7 metrów. Kopuła na szczycie posiada centralny otwór („oko”), którego średnica sięga 9 metrów. Jest to jedyny otwór oświetlający wnętrze rotundy. Przed wejściem do świątyni usytuowany jest dobudowany, trzyrzędowy portyk składający się z 16 kolumn. Kolumny stoją w porządku korynckim. Każda posiada wysokość 14 metrów.

Do atrakcji Rzymu należą również doskonale zachowane antyczne ruiny portowego miasta – Ostia Antica, które prezentują miasto z czasów Imperium Rzymskiego. Miłośnicy targów powinni zajrzeć na Trastevere, która jest mieszkalną dzielnicą usytuowaną po lewej stronie Tybru. Jest ona pełna krętych uliczek, artystów i średniowiecznych kamienic. Stanowi centrum miasta, gdzie zlokalizowane są najlepsze restauracje i bary. W każdą niedzielę odbywa się w miejscu Viale Trastevere jeden z największych targów antyków i staroci w całej Europie.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.