Drohiczyn – historyczna stolica Podlasia

maj 7, 2014 przez

Drohiczyn

Paweł Witan, flickr

Będąc na Podlasiu, warto zwiedzić miejsce, które onegdaj było historyczną stolicą tegoż rejonu. Drohiczyn, bo o nim tu mowa, jest miastem leżącym w powiecie siemiatyckim, na Wysoczyźnie Drohiczyńskiej, nad rzeką Bug. Sama Wysoczyzna Drohiczyńska położona jest 843,38 metrów n.p.m., i graniczy z Równiną Bielską od północy, z Wysoczyzną Wysokomazowiecką od północnego zachodu i z Podlaskim Przełomem Bugu od południa.

W mieście tym prężnie rozwija się rolnictwo, kwitnie przemysł rolno-spożywczy.

DROHICZYN – HISTORIA

W XI wieku Drohiczyn był grodem istniejącym na granicy rusko-polskiej. Około 100 lat później gród staje się stolicą księstwa drohiczyńskiego. Początkowo był pod wpływem Kazimierza Sprawiedliwego, aby w końcu przejść pod wpływ Mazowsza, a w XIII wieku – Litwy. Na przestrzeni lat teren ten zmieniał swoich właścicieli, aby w końcu, w XV wieku, pozostać we własności Jagiellonów. W 1498 roku Aleksander Jagiellończyk nadał grodowi prawa miejskie. Dzięki zmianie statusu w mieście pojawiła się m.in. łaźnia, topnia wosku, postrzygalnia sukna czy ratusz. W 1520 roku Drohiczyn stał się stolicą województwa podlaskiego. Po włączeniu do Korony Królestwa Polskiego (Corona Regni Poloniae), miasto doświadczyło największego dobrobytu. W tym czasie powstało wiele budowli religijnych: cerkwie unickie, trzy kościoły, cerkwie prawosławne, klasztor benedyktynek i franciszkanów, szkoła czy apteka. Rozkwit miasta został zatrzymany przez Potop Szwedzki, podczas którego Drohiczyn został zniszczony. Ucierpiało nie tylko samo miasto, ale i ludność, zginęło aż 68% mieszkańców.

XVIII wiek przyniósł budowę kolejnych kościołów oraz szkół, w tym słynnej szkoły jezuitów i franciszkanów.

Można by rzec, że wiek XIX nie był łaskawy dla Drohiczyna. Ze stolicy województwa stało się miasteczkiem o dużo mniejszym znaczeniu, którego nie wzięto pod uwagę przy budowie nowych szlaków komunikacyjnych. Miasto dostało się pod zabór rosyjski, którego przedstawiciele rozpoczęli likwidację m.in. kościołów unickich, które przemianowano na cerkwie prawosławne. Zostało również włączone do obwodu białostockiego wchodzącego w skład Rosji.

II Wojna Światowa również spowodowała duże zniszczenia miasta, jednak, pomimo jego odbudowania, nie wróciło do starej świetności.

Drohiczyn - bunkier

Paweł Witan, flickr

DROHICZYN – ATRAKCJE I ZABYTKI

W mieście znajdziemy dużo zespołów klasztornych:

  • benedyktynek, składający się z klasztoru powstałego w latach 1734-1738 na miejscu drewnianego szpitala dla ofiar panującej ówcześnie zarazy. Klasztor ten pełnił w 1864 roku rolę koszar. Zburzony przez Rosjan w 1885 roku został ponownie odbudowany, już nie w tak pięknym stylu, stosunkowo niedawno, bo w 1958-1960 roku. Oprócz klasztoru w skład zespołu wchodzi późnobarokowy kościół benedyktynek wybudowany w latach 1734-1738. W środku możemy zobaczyć piękne barokowe rzeźby, obraz św. Benedykta z XVII wieku czy monstrancję z 1780 roku,
  • jezuitów, w skład którego wchodzi wybudowany w latach 1729-1744 barokowy klasztor, wybudowane w latach 1746-1751 Kolegium (aktualnie Seminarium Duchowne), i barokowa Bazylika katedralna Trójcy Przenajświętszej, gdzie w środku zobaczymy m.in. rzeźbę Chrystusa Frasobliwego w stylu barokowym, obraz św. Trójcy pochodzący z XVII wieku czy krucyfiks w stylu późnootyckim,
  • franciszkanów, w skład którego wchodzi pochodząca z 1770 roku późnobarokowa dzwonnica, Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny odbudowany w 1949 roku, XVIII-wieczna oficyna, klasztor franciszkanów, i XVIII-wieczna stróżówka.
  • Oprócz ww. znajdziemy cerkwie i kapliczki. Dla lubiących militaria można polecić pochodzące z lat 1940-1941 schrony bojowe leżące na pasie radzieckich umocnień, tzw. linii Mołotowa.

Drohiczyn - punkt widokowy

Paweł Witan, flickr

Niestety, do dziś nie zachował się przepiękny zamek położony na górze z twardej gliny i pochodzący z około XIV wieku. Do dziś pozostał jedynie obelisk wzniesiony w 1928 roku.

Kiedy zmęczy nas wędrówka możemy zajść do jednego z dwóch muzeów:

  • Muzeum Regionalne, gdzie obejrzymy mnóstwo eksponatów pochodzących z wykopalisk archeologicznych,
  • Muzeum Diecezjalne, gdzie obejrzymy zbiory pochodzące z czasów znamienitych królów polskich, takich jak Władysław IV, Jan Kazimierz, czy przedmioty należące do Radziwiłłow czy Sapiehów, a także pamiątki po papieżach: Janie Pawle II, Piusie XII.

DROHICZYN – NOCLEGI, GASTRONOMIA

Żaden głodny wędrowiec nie będzie miał problemów ze znalezieniem miejsca, aby dobrze zjeść, począwszy od lokalnych pubów, restauracji (np. Restauracja Zamkowa).

Podobnie będzie z noclegami, gdyż miasto posiada przyzwoitą bazę hotelową, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.