Parki narodowe – pomysł na majowy wypad

maj 13, 2014 przez

Bory Tucholskie

x-oph, flickr

Maj to jeden z najpiękniejszych, o ile nie najpiękniejszy miesiąc w roku – kwitnie najwięcej roślin, a dookoła jest kolorowo i pachnąco. Właśnie dlatego jest to najlepszy czas na zwiedzenie polskich parków narodowych. Tereny, na których znajdują się największe pomniki przyrody, wyjątkowe okazy rodzimych roślin, a także po prostu wstająca do życia po zimie flora prezentują się teraz bajecznie i zachwycą każdego turystę. Odwiedzenie parków narodowych jest tym bardziej dobrą opcją dla każdego wycieczkowicza, że bez względu na miejsce zamieszkania, możemy znaleźć taki park, do którego nie będziemy mieli zbyt daleko. A jakie w maju wyglądają najciekawiej?

Roztoczański Park Narodowy to możliwość obejrzenia najpiękniejszej strony natury na różne sposoby. Wielość tras turystycznych, które mamy do wyboru powoduje, że z pewnością nie znudzimy się tam nawet, jeśli postanowimy zwiedzać okolicę przez kilka dni. Poza tym, że poznamy tu rzadkie, ale piękne okazy roślin, to możemy też nauczyć się trochę historii kraju, np. wybierając się na zwiedzanie parku „Szlakiem walk partyzanckich” lub „Śladami Ordynacji Zamojskiej”.

Wart uwagi jest również Biebrzański Park Narodowy. Największy park narodowy w kraju ma do zaoferowania m.in. rezerwat Czerwone Bagno, w którym znajdują się bagna, jakich nie znajdziemy nigdzie indziej. O walorach okolicy świadczyć może fakt, że przed 4 laty park ten otrzymał tytuł Najlepszej Europejskiej Destynacji Turystycznej. Można poruszać się po nim rowerem lub pieszo. W obu przypadkach możemy podziwiać piękno praktycznie nietkniętej cywilazacją natury i przyglądać się jej z bliska, dokładnie poznając rzadkie okazy flory i fauny. W Biebrzańskim Parku Narodowym można też znaleźć szlaki kajakowe lub trasy wodne do pokonania na tratwie.

Warto odwiedzić też Bory Tucholskie, które pozwalają w 100% odpocząć od cywilizacji. Świeże powietrze, nieźle rozwinięta agroturystyka sprawiają, że coś dla siebie znajdą tu miłośnicy tak biernego, jak i aktywnego odpoczynku. Można spacerować do woli, zrywając grzyby i leśne owoce, lecz nie brakuje też spływów kajakowych czy stadnin koni. Dodatkowo, znajdują się tam tajemnicze, Kamienne Kręgi w Ordach, których pochodzenie jest nie do końca znane, choć mówi się, że to cmentarz Gotów. W Borach Tucholskich znajdziemy też najstarszy w kraju rezerwat Cisy Staropolskie.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.