Polska turystyka na plusie: największe wzrosty zainteresowania urlopami w kraju

lut 3, 2016 przez

Polska

e r j k p r u n c z y k, flickr

Jeszcze do niedawna Polacy tłumnie wyruszali na zagraniczne urlopy, jednak ten trend ulega zmianie. W 2015 r. chętnie zostawaliśmy w kraju. Co więcej, obcokrajowcy coraz częściej odwiedzają naszą ojczyznę. Skąd taka zmiana?

Europejski Urząd statystyczny opublikował w ubiegłym tygodniu dane dotyczące trendów turystycznych obserwowanych w Europie w poprzednim roku. Okazało się, że uległy one sporym zmianom. Co prawda, ogromnym zainteresowaniem wciąż cieszy się Hiszpania, jednak rośnie też popularność państw, które dotychczas nie znajdowały się raczej na celowniku europejskich wczasowiczów. Jednym z takich krajów jest Polska. W ciągu całego 2015 r. liczba wykupionych noclegów wzrosła u nas o 6,9% i była to jedna z najwyższych zwyżek odnotowanych na kontynencie.

Okazuje się przy tym, że urlopowicze wykazują zainteresowanie wycieczkami do Polski nie tylko ze względów finansowych. Coraz większe znaczenie ma dla nas bezpieczeństwo, jakie turystom zapewnić mogą konkretne kraje. Niestety, jak można było przekonać się w ostatnich latach, rośnie liczba państw, w których ryzyko zamachów terrorystycznych jest naprawdę wysokie. Inaczej jest w Polsce – do tej pory nie było realnego zagrożenia i na szczęście, na razie wciąż się o nim nie mówi. Niebezpieczniej jest w Afryce czy w Europie Zachodniej. Nawet w Niemczech należy obawiać się zamachów bardziej niż w naszym kraju.

Eurostat podał też, że wyraźnie wzrosło zainteresowanie państwami sąsiadującymi z Polską. W Czechach ruch turystyczny zwiększył się o 10,3%, a na Słowacji aż o 11,5%. Na topie jest też Chorwacja, do której wybrało się o 7,9% więcej turystów niż w roku wcześniejszym. Niemniej jednak, największy wzrost wykupowanych wycieczek zauważalny był w Rumunii. Ruch turystyczny zwiększył się tam o 15,9%. Były też kraje, w których odnotowano spadki. Liczba wczasowiczów najmocniej skurczyła się na Litwie. Spadek wyniósł 7,4%. Zmalało też zainteresowanie podróżami na Łotwę (o 1,3%) i do Bułgarii (o 1,1%).

Bezustannie dominują jednak Hiszpania, Francja i Włochy. W kraju leżącym na Półwyspie Iberyjskim wykupiono w ubiegłym roku 421 mln noclegów. We Francji było ich 413 mln, a na Półwyspie Apenińskim 385 mln. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że i do tych państw przyjeżdżać będzie coraz mniej osób. Powodowane jest to obawami przed uchodźcami, którzy w pierwszej kolejności przybywają właśnie do krajów leżących na południu kontynentu.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.