Podlasie – atrakcje turystyczne

wrz 17, 2012 przez

atrakcje turystyczne Podlasia

Michał Sacharewicz, flickr

Podlasie to jedna z historycznych krain Polski. Położona jest na Nizinie Podlaskiej i obejmuje północ, północny wschód województwa lubelskiego, południową część województwa podlaskiego, a także wschodni skrawek województwa mazowieckiego.

HISTORIA PODLASIA

Najprawdopodobniej nazwa „Podlasie” wywodzi się od niegdyś znajdujących się na tutejszych terenach olbrzymich puszcz i kniei. W czasach wczesnego średniowiecza istniało tu kilka grodów, m.in. w Haćkach, Zajączkach i Klukowiczach. Od XII w. Podlasie stanowiło teren sporny pomiędzy książętami ruskimi, Litwinami a Mazowszem. W XIV w. tę zielono-błękitną krainę przejął książę Janusz I Starszy, a następnie- książę Witold, a po nim- książę Bolesław IV. W 1569 r., po podpisaniu unii lubelskiej, Podlasie (już jako województwo podlaskie) weszło w skład Królestwa Polskiego. W kolejnych latach ziemie te zostały zniszczone i ograbione w wyniku potopu szwedzkiego, najazdu węgierskiego Jerzego II Rakoczego oraz ataku wojsk moskiewskich Iwana Chowańskiego. Po III rozbiorze Polski Podlasie należało do Prus i Austrii (granica wzdłuż Bugu). W 1807 r. większa część tych terenów przeszła w ręce zaboru rosyjskiego jako obwód białostocki, zaś pozostałe ziemie Podlasia- jako departament łomżyński Księstwa Warszawskiego (8 lat później – jako województwo augustowskie Królestwa Polskiego). Podczas powstania styczniowego puszcze: Augustowska oraz Białowieska stały się miejscem walk z Rosjanami. Od 1919 r. Podlasie należy w całości do RP.

Podlasie - zabytki

Jarosław Pocztarski, flickr

Podlasie nazywane jest zielono-błękitną krainą, ponieważ to właśnie tu znajdują się najbardziej znane i jednocześnie największe polskie puszcze (augustowska, białowieska, knyszyńska) oraz setki jezior polodowcowych. Przepływają tu również ważne rzeki: Bug, Narew, Biebrza, Rospuda i Czarna Hańcza. Zachowanie szacunku do natury jest tu jednym z priorytetów.

Jest to również miejsce zgodnego połączenia się narodów: Ukraińców, Polaków, Tatarów, Żydów, Białorusinów, Niemców i Rosjan. Wynikające z tego scalenie się kultury Wschodu i Zachodu spowodowało, iż to właśnie w tej historycznej krainie doszło do powstania międzynarodowego języka esperanto.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE PODLASIA

Podlasie przyciąga do siebie turystów przede wszystkim swoim zróżnicowanym krajobrazem, który zachwyca także fotografów i twórców filmowych. Ta zielono-błękitna kraina stała się miejscem powstania takich filmów jak: „Nad Niemnem”, Kroniki wypadków miłosnych” czy „Pan Tadeusz”.

ciekawe miejsca na Podlasiu

Jarosław Pocztarski, flickr

Największą atrakcję Podlasia stanowi niewątpliwie tutejsza bajkowa przyroda. Zwiedzając te piękne tereny Polski, należy udać się do tutejszych parków narodowych i krajobrazowych. Na największą uwagę zasługuje zajmujący centralną część Puszczy Białowieskiej Białowieski Park Narodowy. To jedyny polski obiekt przyrodniczy, który został wpisany przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa. Warto także zwiedzić największy park narodowy w Polsce – Biebrzański Park Narodowy, Wigierski Park Narodowy, Suwalski Park Krajobrazowy, Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi umiejscowiony w Drozdowie, Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej i Narwiański Park Narodowy.

Turyści lubiący zapoznawanie się z historią mogą udać się do licznych podlaskich muzeów. Suwalszczyzna oferuje atrakcyjne Muzeum Wigier Starym Folwarku, Białystok- Muzeum Wsi oraz Muzeum Wojska, Białowieża- Muzeum Przyrodnicze, Choroszcz- Muzeum Wnętrz Pałacowych, a Dolina Bugu- Muzeum dotyczące historii szlachty w Ciechanowcu.

Zabytki Podlasia

Jarosław Pocztarski, flickr

PODLASIE – ZABYTKI

Podlasie to również tereny, na których nie brakuje przepięknych zabytków. Odwiedzający tę część Polski turyści mogą zwiedzić pałace (np. Pałac Branickich w Choroszczy, ruiny pałacu Paca w Dowspudzie, Pałac Ossolińskich w Rudce), klasztory (np. klasztor Kamedułów w Wigrach), parki (białostocki Park Planty, park Megalitów w Poczopku, białowieski Park Pałacowy), rezerwaty (Arboretum w Kopnej Górze znajdujące się w Puszczy Knyszyńskiej, Rezerwat Pokazowy Żubra, Rezerwat Biosfery Białowieża), białowieski Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich, Świętą Górę w Grabarce, pierwszą stolicę Podlasia- Drohiczyn, a także XIV-wieczny zamek w Tykocinie. Aktywni podróżnicy mogą pokusić się o rejs po wizytówce miasta Augustów, czyli Kanale Augustowskim.

CIEKAWE MIEJSCA NA PODLASIU

Wędrówki po Podlasiu, a także nie należącej historycznie do niego Suwalszczyzny ułatwią nam świetnie oznakowane szlaki turystyczne, które w pewnych punktach zbiegają się z tymi międzynarodowymi (np. litewskimi). Na te ostatnie dostaniemy się za okazaniem dowodu osobistego. Można również skorzystać z przejść granicznych, np. z Białorusią na Kanale Augustowskim czy w Puszczy Białowieskiej. Dla amatorów jazdy konnej dostępne są specjalne szlaki przecinające puszcze Augustowską oraz Knyszyńską. Turyści lubiący skoki adrenaliny mogą sobie pozwolić np. przelot balonem, samolotem czy motolotnią, a także zanurkowanie w głębinach Hańczy. Mocne i niezapomniane wrażenia fanom wodnych sportów zapewni spływ kajakowy Narwią lub Czarną Hańczą, wyprawa tratwą po Biebrzy oraz regaty okrągłych żaglówek. Wciąż rozszerzająca się baza noclegowa nie ogranicza się jedynie do dachu nad głową. Gospodarze oferują przyjezdnym również takie atrakcje jak: pieczenie sękaczy, lepienie garnków z gliny czy też obserwację żubrów-samotników.

1 Comment

  1. dzięki potrzebowałem na lekcje

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.