Chcesz zobaczyć fiordy? Leć do Bergen!

kw. 16, 2014 przez

Bergen

Howard Ignatius, flickr

Norwegia to jeden z tych szczególnych krajów, które choć nie zachęcają do zwiedzania klimatem, to jednak oferują inne atrakcje. Największą z nich są zapewne tamtejsze fiordy, które można zobaczyć wybierając się do Bergen. Bergen to drugie, co do wielkości, miasto w tym skandynawskim kraju. Większa jest tylko stolica – Oslo, która jest od niego oddalona niemal o 500 km. Pomimo swojej wielkości, Bergen wcale nie przytłacza stopniem zurbanizowania, jak większość innych metropolii na świecie. Wręcz przeciwnie, sprawia wrażenie kameralnego miejsca. W uzyskaniu takiego efektu z pewnością pomaga mu surowy klimat, jaki tam panuje i bliskość osławionych fiordów.

Fiordy praktycznie otaczają Bergen, więc nie sposób nie udać się w miejsca, z których najlepiej je widać. Z miejscowości widoczne są dwa ważne fiordy – zarówno ten najdłuższy, czyli Sognefjord, który znajduje się przy północnej części Bergen, jak i wyjątkowo malowniczy Hardangerfjord leżący przy południowej części miasta. Jednak, poza fiordami, na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się również najstarsza część Bergen, czyli dzielnica, która stanowi pozostałości po średniowiecznej osadzie. Konieczną do zaliczenia atrakcją Bergen jest też kolejka linowo-terenowa, która pozwala obejrzeć panoramę miasta z wysokości 320 m n.p.m. Ciekawym miejscem w Bergen jest także Centrum Nauki VILVITE, gdzie można wziąć udział w wyjątkowych doświadczeniach, które odkryją przed nami nieznany dotąd świat nauki. To zarówno rozrywka, jak i szansa na pogłębienie wiedzy.

Warto dodać, że bilety lotnicze z Polski do Bergen są wyjątkowo tanie. Startując z Gdańska, możemy tam dolecieć nawet za 59zł! Z innych polskich miast, tych bardziej odległych od Norwegii, dolecimy do Bergen za co najmniej 199 zł, jednak cena biletu nie powinna przekraczać 520 zł. Jako, że lotnisko w Bergen jest oddalone niemal o 20 km od centrum miasta, to trzeba pamiętać, by zabrać ze sobą pieniądze na komunikację w obrębie samego miasta. Chcąc ograniczyć wydatki, można nabyć kartę miejską pozwalającą na przejazd komunikacją publiczną oraz zapewniającą wstęp do większości muzeów i podstawowych atrakcji turystycznych.

Poza tym, warto mieć zapas gotówki na dostęp do wszystkich najważniejszych atrakcji miasta oraz na nocleg. W zależności od rodzaju i standardu zakwaterowania, możemy liczyć na ceny zaczynające się od 227 zł za noc na kempingu lub od 381 zł w dogodniejszych miejscach noclegowych.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.