Jezioro Śniardwy

mar 6, 2013 przez

Jezioro Śniardwy

kuchenkainternetowa, flickr

Śniardwy przyciąga turystów nie tylko swoją wielkością, ale także pozwala im na spędzenie aktywnego wypoczynku w postaci różnych dyscyplin wodnych, takich jak: żeglowanie, wędkowanie czy spływy kajakowe. Ponadto pobliskie rezerwaty przyrody stanowią istny raj dla ornitologów i miłośników dzikich zwierząt. Niestety teren przybrzeżny jeziora nie spodoba się miłośnikom biegania czy spacerowania, gdyż brzegi porastają gęste zarośla.

Jezioro Śniardwy – położenie i geografia

Jezioro Śniardwy, czyli największy zbiornik śródlądowy w Polsce zajmuje powierzchnię 113,4 km2 i położone jest w Krainie Wielkich Jezior, czyli na Mazurach, w dorzeczu Pisy. Obszar tego jeziora rozdzielony jest między dwie gminy: Mikołajki i Pisz. Nad brzegami tego akwenu znajdziemy takie wsie jak: Głodowo, Popielno, Niedźwiedzi Róg, Nowe Guty, Łukajno czy Okartowo. Śniardwy jest wyjątkowo płytkie. Głębia jego zbiornika wynosi maksymalnie 23,4 m, zaś jego średnia głębokość- zaledwie 5,8 m. Na dnie roi się od nieoznakowanych mielizn usianych głazami narzutowymi. Mogą one stanowić niebezpieczeństwo dla niedoświadczonych żeglarzy.

Śniardwy posiada wiele zatok, z czego dwie – Warnołty i Seksty nazywa się jeziorami. Ponadto znajduje się tu 8 wysp, z których największe to: Pajęcza, Czarci Ostrów, Szeroki Ostrów oraz Kaczor. Z Szerokiego Ostrowia można podziwiać niemal całe Śniardwy.

Atrakcje turystyczne Jeziora Śniardwy

To ogromne, morenowe jezioro jest wyjątkową atrakcją żeglarską w Mazurskim Parku Krajobrazowym. Należy ono do typu leszczowego i obfituje w ryby, będąc rajem dla przybywających tu wędkarzy. Dzięki dużej przestrzeni na jeziorze Śniardwy występują silne wiatry oraz wysokie fale, co sprawia, że panują tu warunki przybliżone do morskich. Na zachodnim brzegu jeziora, w miejscowości Popielno znajdziemy ośrodek PAN, który posiada port jachtowy.

To „mazurskie morze” wraz z Tuchlinem, Mamry, Rosiem, Jeziorem Mikołajskim, Łuknajno, Tyrkłem i Białoławkami tworzy akwen Wielkich Jezior Mazurskich. Wiedzie przez niego stukilometrowy szlak żeglugi mazurskiej. Prowadzi on z Węgorzewa, przez jeziora: Mamry, Dargin, Kirsajty, Niegocin, Kisajno, Jagodne, Boczne, Tałty, Szymon, Tałtowisko, Mikołajskie, Seksty, Śniardwy i Roś aż do Pisza. Niedaleko można znaleźć także szlak kajakowy, tworzony przez rzekę Krutynię wraz z pobliskimi 17 jeziorami. Amatorzy spływów muszą jednak uważać na występujące w wodzie krasnorosty i gąbki.

Jezioro Śniardwy wyróżnia się nie tylko swoimi walorami żeglugowymi, ale także wspaniałą przyrodą. Przy północnym brzegu tego akwenu znajduje się rezerwat czapli siwej – „Czapliniec”. Ponadto pomiędzy Śniardwy a Niegocinem położone jest Nietlickie Bagno, które zyskało miano rezerwatu przyrody. Stanowi ono największe i najlepiej zachowane torfowisko niskie w krainie Warmii i Mazur. Niegdyś bagno było dużym jeziorem morenowym, obecnie torfowisko to otoczone jest przez pas podmokłych łąk, olsów, łóz i brzezin. Występują tu rzadkie gatunki roślin i zwierząt, w tym m.in. 7 gatunków ptaków zawartych w Czerwonej Księdze Zwierząt. Sąsiadujące ze Śniardwami Jezioro Łuknajno to rezerwat ornitologiczny posiadający jedną z największych w Europie kolonii łabędzia niemego, a także lęgowiskiem licznego ptactwa wodno – błotnego.

Podczas pobytu na Śniardwach warto udać się również do pobliskiego Kadzidłowa, gdzie znajdziemy Park Dzikich Zwierząt. Niektóre z tych stworzeń można nie tylko obejrzeć z bliska, ale nawet pogłaskać i nakarmić. Turystom zdarza się tu czasem spotkać wilka, żubra, łosia czy syberyjskiego jelenia Dybowskiego, należy jednak zachować bezpieczny dystans.

Jezioro Śniardwy należy do zbiorników stosunkowo słabo zagospodarowanych rekreacyjnie. Turyści znajdą tu tylko nieliczne ośrodki wypoczynkowe czy pola namiotowe, głównie we wsiach Niedźwiedzi Róg oraz Nowe Guty. Ceny za nocleg będą dużo bardziej atrakcyjne wtedy, gdy zaplanujemy swój pobyt wcześniej. Sporty wodne mogą być ograniczane przez silne falowanie oraz liczne płycizny usiane kamieniami. Mimo tych niedogodności Śniardwy przyciąga do siebie pięknymi widokami, malowniczymi zakątkami i bezkresem wody. To również idealne miejsce do uprawiania ulubionych sportów wodnych (żeglarstwa, pływania, kajakarstwa), a różnorodność tutejszych ryb zwabia tu niejednego sympatyka wędkarstwa.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.