Kwitnie przedświąteczna turystyka zakupowa – Rosjanie masowo do Polski

gru 21, 2015 przez

koszyk z zakupami

Uwphotographer/bigstockphoto.com

Od początku grudnia polskie służby celne na naszej wschodniej granicy obserwują coraz większy ruch: Rosjanie zachęceni cenami i wyborem towarów w polskich sklepach organizują nie tylko przyjazdy pojedyncze, ale i całe wycieczki, których celem są przygraniczne markety. I świąteczne zakupy w zlokalizowanych w Polsce sklepach.

Rosjanie z obwodu kaliningradzkiego już rok temu intensywnie podróżowali do Polski w celach zakupowych, zwłaszcza w okresie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W tym roku, jak donoszą służby celne – jest ich zdecydowanie więcej. Przez pierwsze 2 tygodnie grudnia wartość towarów zgłaszanych przez Rosjan na granicy była już o ponad 2,5 mln złotych większa niż w podobnym okresie roku 2014.

Rosjanie zadowoleni z cen i wyboru w sklepach znajdujących się za polską granicą, ściągają tu na zakupy coraz tłumniej. I nie odstraszają ich nawet wyjątkowo długie kolejki na granicy Polska – Rosja. Nasi sąsiedzi przybywają jednak nie tylko prywatnymi samochodami, ale coraz częściej w zorganizowanych turystycznie grupach, których celem nie jest bynajmniej zwiedzanie Polski, ale wizyta w najbliższym sklepie: najczęściej w punktach spożywczych, w których Rosjanie kupują mleko, twarogi, sery, mięso i wędliny, oraz w sklepach dla dzieci (odżywki, ubranka, obuwie, pieluszki). Co ciekawe, dopiero na trzecim miejscu: po żywności i artykułach dla dzieci znajdują się sklepy monopolowe, w których najczęściej poszukiwane są wina gazowane, oraz whisky. Pozostałe działy, w tym elektronika odwiedzane są przez nich zdecydowanie rzadziej.

To zjawisko od ubiegłego roku nazywane jest już typowo turystyką zakupową, która nasila się zwłaszcza w miesiącach świątecznych. W grudniu ubiegłego roku Rosjanie zgłosili celnikom towary na kwotę 5 mln 198 tysięcy złotych, a w tym roku jest to już ponad 7, 8 mln złotych. Mimo zdecydowanego wzrosty zakupów przedświątecznych w całym roku 2015, w stosunku do 2014 zmalała jednak liczba odpraw na naszej granicy. W całym 2014 było to 6,5 mln osób, a w 2015 ( do pierwszych 2 tygodni grudnia) – 5,9 mln osób.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.