O 2,5 % wzrosła liczba turystów odwiedzających Czechy

gru 26, 2014 przez

Praga - stare miasto

(z: flickr.com, Moyan_Brenn)

Mimo znacznego odpływu rosyjskich turystów, naszego południowego sąsiada Czechy odwiedziło w tym roku o 2,5 procent turystów więcej niż w roku ubiegłym. Kto najczęściej odwiedza ten kraj?

Czeska Centrala Ruchu Turystycznego nie bez dumy podała, że w bieżącym roku Czechy odwiedziło blisko 8 mln turystów z całego świata. Najliczniejszą grupę od lat stanowią turyści z Niemiec, którzy szczególnie chętnie odwiedzają stolicę Czech, Pragę, ale stanowią też największą grupę wśród obcokrajowców wybierających narciarskie kurorty na południu kraju. Drugą nacją wybierającą na cel wyjazdowy Czechy są najbliżsi im narodowościowo Słowacy, a dalej Brytyjczycy. Dobrze rokuje czeskiej turystyce zwyżkowy trend przyjazdów osób z Dalekiego Wschodu. I tak z Chin przybyło ich aż o 22 procent więcej, z Korei Południowej o 20,2 procent, a Indie wyekspediowały 25 procent turystów więcej. Co ciekawe nie zaszkodził Czechom kryzys w stosunkach Unii Europejskiej z Rosją. Turyści rosyjscy stanowili dotąd bardzo pożądaną grupę, a z powodu wojny na Ukrainie i wprowadzonych sankcji, Rosjan przyjechało w tym roku o około 85 tys. mniej w stosunku do roku 2013.

Większa ilość turystów to oczywiście większe wpływy do kieszeni Czechów. Narodowy Bank Czeski opublikował dane, według których zagraniczni turyści zostawili w Czechach 103,6 mld koron, czyli o 2 procent więcej niż rok wcześniej. Przy opracowywaniu raportu brany był pod uwagę okres między styczniem a wrześniem 2014 r.

Zagraniczni turyści najchętniej odwiedzają Pragę z jej słynnym Mostem Karola i Hradczanami. Drugim równie popularnym miastem jest Brno słynące z gotyckiej katedry i historycznych pałaców oraz bogatych w jaskinie okolic. Czechy słyną z obfitości zamków i pałaców oraz licznych zabytków doskonale zachowanych do dzisiejszych czasów, mają również doskonałą bazę dla narciarzy i kuracjuszy ze słynnym kurortem Karlove Vary na czele.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.