Rośnie liczba turystów odwiedzających Cypr – bezpieczeństwo vs zagrożenie terroryzmem

lip 28, 2016 przez

Cypr

stanzi11/bigstockphoto.com

Choć państwa położone nad Morzem Śródziemnym są zagrożone terroryzmem, to leżący w tej samej szerokości geograficznej Cypr uważa się za bezpieczny. W czerwcu pobita została liczba turystów odwiedzających ten kraj.

Państwa leżące w basenie Morza Śródziemnego należą do grupy tych zagrożonych atakami terrorystycznymi. Z tego powodu nawet polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Egiptu, Tunezji czy Turcji, a w Grecji nakazuje zachować wyjątkową ostrożność. W tym regionie istnieje jednak kraj, który uważany jest za względnie bezpieczny. To Cypr, który cieszy się rosnącą popularnością wśród turystów.

Już w czerwcu Cypr mógł pochwalić się rekordową liczbą odwiedzających go obcokrajowców. Według szacunków Cypryjskiej Organizacji Turystycznej, na wyspę przyjechało przeszło 413 tysięcy osób. Nigdy wcześniej w tym miesiącu nie zawitało tu tylu turystów. Najświeższe dane oznaczały wzrost o ponad 22% w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Największą grupę wczasowiczów od dłuższego czasu stanowią Brytyjczycy. Ich liczba w poprzednim miesiącu była o 21% wyższa niż przed rokiem. Największy był jednak wzrost liczby odwiedzających Cypr Rosjan, których było w tym roku o 41% więcej niż w 2015r.

Pozytywne dla Cypru są także dane dotyczące całego minionego roku, kiedy to na wyspie zagościło 2,65 mln osób z zagranicy. Oczywiście, rozwój branży turystycznej niesie za sobą zwyżkę generowanych przez nią dochodów. Na przestrzeni całego 2015r. były one o 4,4% wyższe niż w roku 2014. W tym roku eksperci zakładają pojawienie się ok. 3 mln wczasowiczów. Dla Cypru to świetna wiadomość, ponieważ kraj czerpie aż 12% swojego PKB właśnie z turystyki.

Zamachy w krajach Morza Śródziemnego możliwe są tak naprawdę niemal w każdym miejscu, dlatego część linii lotniczych ogranicza nawet liczbę lotów do tych państw. Ryzykowne wciąż są wyjazdy do Egiptu czy Tunezji, choć obecnie uwagę przykuwa przede, wszystkim, Turcja. Od kiedy próbowano dokonać zamachu stanu na prezydenta Recepa Erdogana, widoczne są tam spore niepokoje, a panujące, nienajlepsze nastroje społeczno-polityczne oznaczają, że jeszcze trochę potrwa, zanim kraj będzie bezpieczny i nada się spokojnego odwiedzenia.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.