Tylko do 30 grudnia można zwiedzać krakowską Wieżę Ratuszową

gru 20, 2013 przez

Wieża Ratuszowa, Kraków

zwennie, flickr

Tylko do końca grudnia wszyscy odwiedzający Kraków będą mieli szansę zwiedzić tamtejszą Wieżę Ratuszową. Została ona udostępniona w niedzielę 8 grudnia. Zamknięta zostanie natomiast dokładnie 30 grudnia, czyli w ostatni dzień roku. Ze szczytu budynku będzie można podziwiać cała panoramę miasta, która nawet o tej porze roku jest naprawdę niesamowita. Atrakcyjności ofercie dodaje fakt, że Wieżę będzie można zwiedzać między godziną 12:00 a 18:00, a to oznacza, że istnieje szansa obejrzenia Krakowa nie tylko w dzień, ale też po zmierzchu, gdy dodatkowo jest pięknie oświetlany latarniami oraz dekoracjami świątecznymi. Warto zaznaczyć, że to naprawdę wyjątkowa okazja, ponieważ w okresie zimowym Wieża Ratuszowa jest zwykle nieczynna.

Turyści będą mogli zwiedzić 4 kondygnacje krakowskiej budowli. Udostępniony zostanie parter, a także pierwsze, trzecie oraz czwarte piętro. Spośród wszystkich grudniowych dni, zabytkowa budowla będzie zamknięta jedynie w Wigilię 24 grudnia oraz pierwszego dnia świąt, czyli 25 grudnia. Natomiast drugiego dnia świąt, czyli 26 grudnia zabytek będzie można zwiedzać w zmienionych godzinach – między 8:00 a 16:00. Organizatorzy zaznaczają, że będzie można przy okazji kupić łączone bilety pozwalające zwiedzić wystawę krakowskich szopek, która znajduje się w Pałacu Krzysztofory. Co ciekawe, dla uatrakcyjnienia zwiedzania samej Wieży, przy kasie wręczane będą bombki. Każdy, kto zechce, będzie mógł podpisać je własnym imieniem i zawiesić na znajdującej się w środku choince.

Zabytkowa Wieża Ratuszowa to jeden z cenniejszych zabytków Krakowa. Jest jedynym fragmentem Ratusza, który wyburzono w 1820 r. Nie wiadomo, od kiedy dokładnie istnieje ta budowla, jednak po raz pierwszy wspomniano o niej w dokumentach historycznych w 1316 r. Każda udostępniona kondygnacja Wieży kryje w sobie coś niesamowitego. Na parterze można podziwiać unikatowy zestaw znaków kamieniarskich, a na I piętrze znajduje się jedno z najpiękniejszych wnętrz gotyckich w mieście, a może i w całej Polsce. II piętro zajmowane jest przez monitoring Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska. Na III piętrze znajdują się archiwalne fotografie Krakowa i „Portret Własny Krakowian Początku Trzeciego Tysiąclecia”, a z IV rozpościera się panorama miasta, którą można podziwiać m.in. poprzez znajdujące się tam lupy.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.