Zwiedzanie Glasgow

maj 2, 2013 przez

Glasgow

(z: Flickr.com; JHogan5)

Glasgow to tętniące życiem największe miasto Szkocji położone nad rzeką Clyde oraz trzecią najbardziej zaludnioną miejscowością w Wielkiej Brytanii. Turyści przybywają tu ze względu na sporą ilość wydarzeń i imprez mających miejsce w tej szkockiej stolicy stylu, urokliwe kawiarenki art deco, modne sklepy, centra kultury, zabytki i ciągnące się pasaże handlowe. Niezwykłość oraz atrakcyjność tego miejsca potwierdzają liczne tytuły, które w ostatnich latach zdobyło Glasgow: „Europejska Stolica Kultury”, „Miasto Architektury i Wzornictwa Zjednoczonego Królestwa”. Ponadto w 2008 r. znany wydawca przewodników turystycznych umieścił je także na liście 10 miast świata wartych odwiedzenia.

Dojazd

Do Glasgow można dotrzeć przede wszystkim samolotem, który wyląduje na jednym z dwóch tutejszych lotnisk (Glasgow Prestwick posiada stałe połączenia z Gdańskiem, Bydgoszczą, Wrocławiem i Warszawą). Z innych części Szkocji dostaniemy się tu samolotem, koleją lub autobusem.

zabytki Glasgow

(z: Flickr.com; Javier Peláez)

Historia

Nazwa Glasgow pochodzi najprawdopodobniej od celtyckiego słowa Glas – cu (ukochane, zielone miejsce). Rozwój miasta nastąpił w XVIII w., kiedy to Glasgow zbiło fortunę za pomocą transatlantyckiej działalności handlowej (bawełną, włóknem, rumem, tytoniem). Wówczas na terenie tego kupieckiego miasta powstało wiele wspaniałych budowli (w tym m.in. tych znajdujących się wzdłuż sieci ulic ciągnących się na wschód od ratusza, które tworzą historyczne Merchant City – Miasto Kupców). Architektem i projektantem większości budynków w mieście był Charles Renni Macintosh. Stylem, który kojarzy się z nim oraz z samym Glasgow jest styl nouveau. W XIX wieku ludność Glasgow zwiększyła się dziesięciokrotnie, a stocznie nad rzeką Clyde rozwijały się w zawrotnym tempie. Dziś to szkockie miasto należy do jednych z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejscowości na całym globie.

galeria sztuki współczesnej Glasgow

(z: Flickr.com; raymccrae)

Atrakcje turystyczne

Do Glasgow przyciąga turystów m.in. słynny Międzynarodowy Festiwal Jazzowy, odbywający się co roku we wrześniu – Marchant City Festival i Celtic Connections, będący największym na świecie zimowym festiwalem kultury oraz muzyki celtyckiej.

Jest to także idealne miejsce na degustację smakołyków z wielu zakątków świata oraz zrobienie zakupów, związanych zarówno z modą, jak i pamiątkami dla siebie czy znajomych.

atrakcje Glasgow

(z: Flickr.com; SuborbitalPigeon)

Ci, którzy nie lubią miejskiego gwaru i szybko męczą się zwiedzaniem mogą wybrać się na rejs statkiem Clyde Waterbus bądź parostatkiem po rzece Clyde. Mogą również odpocząć w Glasgow Green, czyli najstarszym publicznym parku w Wielkiej Brytanii, który założono w 1178 roku. W jego centrum znajdziemy People’s Palace (Pałac Narodu) z muzeum historii społecznej i dziejów klasy robotniczej. Nieco dalej, wśród tropikalnych drzew Ogrodów Zimowych będziemy mogli posłuchać koncertów muzycznych bądź odpocząć w okolicznych kawiarniach. Warto również udać się na plac Goeorge Square, wokół którego stoi wiele budynków administracyjnych w stylu renesansowym, w tym także Miejskiej Izby Handlowej (ang. City Chambers), czy pójść na mały spacer deptakiem Buchanan Street.

W Glasgow znajdziemy aż 30 galerii (np. Galeria Sztuki Współczesnej, Kelvingrove Art Gallery z jedną z największych w Europie kolekcją dzieł sztuki) oraz sporo placówek muzealnych (np. Muzeum Transportu z bogatą kolekcją rozmaitych pojazdów). Dzieciom oraz miłośnikom flory na pewno spodoba się wycieczka do położonego w zachodniej części centrum miasta Ogrodu Botanicznego. Wstęp do niego jest bezpłatny. W ogrodzie tym można wypocząć, znaleźć wiele ciekawych okazów roślin czy obejrzeć otwarty po renowacji piękny Kibble Palace, zawierający w swoim wnętrzu m.in. kolekcję roślin drapieżnych. Fani sportu koniecznie muszą udać się na Stadion Celtic oraz Hampden Park.

Wśród licznych zabytków Glasgow znajdziemy m.in. Glasgow School of Art (budynek w stylu art nouveau), Holmwood House (przykład szkockiej architektury), Provand`s Lordship (najstarszy budynek w mieście), średniowieczną świątynię, czyli Katedrę św. Mungo (z grobem tego świętego ukrytym w katedralnej krypcie), a także znajdujący się przy niej cmentarz – Glasgow Necropolis.

Mieszkańcy Glasgow mówią szybko i niezbyt zrozumiale, lecz są na tyle uprzejmi, że poproszeni chętnie powtórzą to, co wcześniej powiedzieli, a nawet spróbują wypowiedzieć swoje słowa z akcentem zbliżonym do standardowego brytyjskiego akcentu. Chętnie również pomogą nam dojść w odpowiednie miejsce.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.