Zwiedzanie Buenos Aires

wrz 27, 2018 przez

Buenos Aires to stolica i jednocześnie największe miasto Argentyny – kraju położonego w Ameryce Południowej. Nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza „dobre powietrze”. Cała aglomeracja tworzy drugie co do wielkości miasto tego kontynentu i jedną z największym aglomeracji na świecie. Jest tu wiele miejsc, które warto zobaczyć.

Nie można być w Buenos Aires i nie zatańczyć tanga na Plaza Dorrego. Lub chociaż zobaczyć, jak ten narodowy argentyński taniec wykonują inni. Wieczorami zbierają się tu wszyscy – starzy, młodzi, amatorzy i zawodowcy, by wspólnie spędzić czas przy dźwiękach muzyki. Tango na wolnym powietrzu będzie niezapomnianym wspomnieniem z wycieczki. Można również wybrać się do jednej z wielu restauracji, w których późnym wieczorem spotykają się tancerze i tancerki, siadając po jednej stronie panie, po drugiej panowie. Panie zapraszane są do tańca dyskretnym spojrzeniem, akceptując je skinieniem głowy lub uśmiechem. Takie wydanie nocnego tanga to inaczej milonga.

Jedną z popularniejszych atrakcji turystycznych jest cmentarz Recoleta. Na turystach z Europy robi duże wrażenie, ponieważ znajdujące się tu pomniki nie przypominaną tych znanych w naszej kulturze, robionych z mniejszym rozmachem. Tutejsze mogą sięgać nawet pierwszego piętra. Spoczywają tu zamożniejsi mieszkańcy miasta, a także sławne i zasłużone osobistości.

Argentyńczycy dzień zaczynają od kawy w swojej ulubionej kawiarni, a jedną z najczęściej odwiedzanych jest Cafe Torrti, gdzie koniecznie trzeba spróbować ciastka o nazwie medialunas. Stałym gościem tej kawiarni był Witold Gombrowicz, który mieszkał w Buenos Aires w latach 1939 – 1963. Jeśli natomiast chcemy poczuć prawdziwego ducha miasta, warto wybrać się na spacer ulicą La Defensa do San Telmo. Napotkamy tu na liczne bary, restauracje, a na świeżym powietrzu możemy obserwować tańczących tango. Jest to centrum rozrywki miasta, ale z drugiej strony znajdują się tu również ciekawe antykwariaty. W każdą niedzielę na całej długości tej ulicy odbywa się pchli targ. Jest to doskonała okazja do nabycia wyjątkowych pamiątek, ale również do poznania bliżej kultury i życia Argentyńczyków.

Dla osób spragnionych nieco odpoczynku od miejskiego zgiełku proponuje się spacer po parku San Martin lub wycieczkę do rezerwatu ekologicznego Costanera Sun znajdującego się w odległości piętnastominutowego spaceru od Pałacu Prezydenckiego. W parku zaprojektowanym przez francuskiego architekta krajobrazu Carlosa Thaysa, znajduje się pomnik Jose de San Martina, generała i przywódcy powstania przeciwko panowaniu Hiszpanów.

Będąc w pobliżu Pałacu Prezydenckiego można udać się na zwiedzanie Katedry Metropolitalnej, położonej przy Plaza de Mayo. To tutaj w latach 1998 – 2013 posługę duszpasterską pełnił obecny papież Franciszek. Barokowe wnętrze ukończonej w 1827 roku katedry robi wrażenie, z uwagi na liczne detale. Całość wieńczy ołtarz wykonany w stylu rokoko.

Mieszkańcy miasta dużo wolnego czasu poświęcają na czytanie książek, nie dziwi więc, że to właśnie tu znajduje się najpiękniejsza księgarnia na świecie. El Ateneo Grand Splendid jest jednocześnie jedną z największych księgarni w Ameryce Południowej. W budynku wcześniej mieścił się teatr, a jego charakterystyczne elementy pozostawiono i wykorzystano do ustawienia regałów z książkami.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.