Czy kanał przez MIerzeję Wiślaną wpłynie na turystykę w regionie?

Lis 15, 2017 przez

Zalew Wiślany, landsat

W październiku minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zapowiedział w Elblągu, że wybrana została miejscowość, w której będzie budowany kanał prowadzący przez Mierzeję Wiślaną. Kanał ma zostać zlokalizowany w miejscowości Nowy Świat, która znajduje się w gminie Sztutowo. Jego zadaniem będzie połączenie Morza Bałtyckiego z Zalewem Wiślanym.

Budowa nowego szlaku wodnego zaplanowana jest na lata 2018 – 2022. Koszty budowy wynosić mają ok. 880 mln zł. Projekt w całości ma zostać sfinansowany ze środków budżetu państwa. Kanał ma mieć 1,3 km długości i 5 metrów głębokości. Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości – 100 m, szerokości – 20 m.

Budowa kanału przez Mierzeję Wiślaną służyć będzie okolicznym gminom i mieszkańcom, a także przyczyni się do rozwoju turystyki w regionie. Zdaniem władz gminy kanał przyczyni się do wzrostu ruchu turystycznego nie tylko w sezonie letnim, ale także przez cały rok. Dzięki temu jest szansa na wzrost liczby miejsc pracy.

Wykorzystanie tego potencjału wiąże się jednak z powstaniem nowej infrastruktury technicznej wokół kanału. Musi ona bowiem sprzyjać działalności handlowej, sportowej i usługowej. Powinny powstać dla turystów nowe miejsca takie jak hotele, restauracje oraz atrakcje turystyczne. Inwestycja musi być dobrze przemyślana, aby przyciągnęła przyjezdnych.

W planach są nowe drogi, by turyści nie utknęli w korkach. Nowa droga ma odchodzić od S7. Tylko w ten sposób uda się zapewnić turystom komfortowy dojazd. Na chwilę obecną Mierzeja nie posiada ciągu komunikacyjnego, który zapewniłby płynny ruch. Przepustowość, jaka jest obecnie w przypadku dobrej pogody powoduje, że dojazd lub wyjazd z niej trwa nawet do czterech godzin. Przy czym podróż w normalnych warunkach może zająć tylko 40 minut. Jazdę dodatkowo utrudniają dwa zabytkowe mosty zlokalizowane w Rybinie o ograniczonym tonażu, co powoduje problem komunikacyjny z przemieszczeniem się pomiędzy północną a południową częścią Mierzei.

Pomysłem na odciążenie ruchu, a jednocześnie dodatkową atrakcją turystyczną, jest rewitalizacja kolejki wąskotorowej między Sztutowem a Krynicą Morską.

Gmina ma wiele pomysłów na uatrakcyjnienie swojej miejscowości pod kątem ruchu turystycznego. W planach jest m. in. stworzenie Muzeum Zalewu Wiślanego oraz Muzeum filozofa Artura Schopenhauera, który spędzał tu lata młodości.

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *