Grunwald – miejscowość i pole bitwy

Mar 26, 2013 przez

Grunwald - pomnik

(z flickr.com, jesuscm [on/off])

Grunwald to malownicza wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim, pomiędzy Ostródą a Olsztynkiem. Największą atrakcją Grunwaldu jest umiejscowione między Stębarkiem, Ulnowem i Łodwigowem (powiat ostródzki) historyczne pole bitwy.

Gmina Gierzwałd posiada wiele atrakcji dla przybywających w te strony turystów. Wśród nich znajdziemy przede wszystkim zabytki:

 • zespół folwarczny, XIX-wieczny dworek oraz park w Grunwaldzie
 • kościół z przełomu XVII i XVIII w. w Stębarku oraz Kiersztanowie
 • pałac z parkiem z XIX w., a także XIV-wieczny kościół w Dylewie
 • neobarokowy, dwudziestowieczny pałac w Pacółtowie
 • barokowy kościół z końca XVIII w. w Gierzwałdzie
 • dzwonnicę, drewniany kościółek mazurski z XVIII w., park i pałac klasztorny w Rychnowie
 • spichlerz, stajnia i rządcówka z XIX w. w Zybułtowie
 • kościół z XIV wieku, cmentarz, pałac i park w Dylewie
 • neogotycki kościół z XIX w. i dzwonnicę w Mielnie
 • kamienną kaplicę pobitewną na Polach Grunwaldzkich z XV w.

Warte odwiedzenia są również rezerwaty i pomniki przyrody: Czarci Jar wraz z dopływami rzeki Drwęcy, Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich czy hodowla pstrąga w Rychnowskiej Woli. Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej na temat historii stworzono Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej w Stębarku.

online cash advance

Otwarte jest ono w godz. 800-1800, a za bilety zapłacimy od 6 zł (dorośli) do 3 zł (dzieci, młodzież, studenci, emeryci) 9dane z początku 2013]. Ponadto w południowej części gminy Grunwald znajduje się Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego, stworzony w 1960 r. przez Jerzego Bandurę i Witolda Cęckiewicza.

Rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem

Najważniejszym celem przyjazdu turystów w te rejony jest bez wątpienia pole bitewne, na którym 15 lipca 1410 r. odbyła się Bitwa pod Grunwaldem. Co roku w lipcu ma miejsce inscenizacja tej potyczki zbrojnej, w której połączone wojska polsko-litewskie pod dowództwem Władysława Jagiełły zwyciężają nad wojskami krzyżackimi, dowodzonymi przez wielkiego mistrza Zakonu Krzyżackiego- Ulricha von Jungingena. W inscenizacji bierze udział niemal 1500 rycerzy z całej Polski, a także Europy i dalszych zakątków świata. Latem (w połowie lipca) na polach turyści znajdą czekające na nich budki z pamiątkami, współczesny pomnik grunwaldzki, kamienie z pomnika grunwaldzkiego z Krakowa, niegdyś zniszczonego przez hitlerowców, muzeum bitwy grunwaldzkiej, ruiny kaplicy postawionej w miejscu centrum bitwy, a także kamień pamiątkowy, gdzie najprawdopodobniej poległ von Jungingen.

Uroczystości związane z rekonstrukcją bitwy pod Grunwaldem trwają kilka dni, ale wrażenie, jakie sprawia zobaczenie lipcowej inscenizacji, jest nie do opisania. Organizatorzy (gmina Grunwald, Związek Harcerstwa Polskiego, wojsko i bractwa rycerskie) stawiają bowiem na jak wierniejsze odtworzenie wydarzeń oraz strojów. Oprócz obejrzenia samej walki można również pogłębić znajomość niegdysiejszej kultury czy sztuki dawnego rzemiosła, biorąc udział w różnego rodzaju warsztatach. Dla chętnych organizowane są też turnieje sportowe oraz widowiskowe zmagania oddziałów pieszych i konnych. Czas umila grana podczas koncertów muzyka z minionych epok.

2 komentarze

 1. Adam

  Wszystko pięknie, ale to chodzi o gminę GIERZWAŁD, nie GIETRZWAŁD. Probem polega na tym, że w woj. warmińsko-mazurskim jest gmina Gietrzwałd (powiat olsztyński) ze słynnym sanktuarium maryjnym, oraz gmina Grunwald z siedzibą w Gierzwałdzie (powiat ostródzki)

 2. Redakcja

  Bardzo dziękujemy za zwrócenie uwagi na ten błąd. Poprawiliśmy już informację.

Komentarze

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *