Serbia – najmłodsze państwo w Europie

kw. 15, 2014 przez

Serbia

Dennis Jarvis, flickr

Serbia jest najmłodszym państwem w Europie, które w swojej historii miało wiele burzliwych lat. Dzisiaj Serbia uwodzi nie tylko architekturą, ale i bogatą fauną i florą, którą znajdziemy w przepięknych parkach krajobrazowych. Serbia to również szczypta średniowiecza w postaci twierdz i monastyrów. Zaletą jest fakt, że kraj ten należy do jednych z najtańszych do zwiedzania.

Załóżmy więc wygodne buty i plecaki, bowiem za chwilę przeniesiemy się na Bałkany.

HISTORIA SERBII

Pierwsze historyczne zapisy mówią, że obecne tereny Serbii i Czarnogóry zamieszkiwane były w czasach starożytnych przez plemiona Traków, Getów i Ilirów. Po wkroczeniu wojsk rzymskich pod wodzą cesarza Augusta w I w. p.n.e. obszar ten znalazł się w obrębie prowincji rzymskich. W VII wieku tereny te zostały podbite przez plemiona Serbów, i nazwane zostały Zagorjem. W II połowie IX wieku Serbowie, za namową ich księcia Muncimira, przyjęli chrzest. Kolejne lata były latami walk o władzę. Serbia największą potęgą stała się za rządów Stefana Duszana, który powiększył jej terytorium o Macedonię, Tesalię i Epir. On sam koronował się na cara Greków i Serbów. W planach miał również zdobycie tronu w Konstantynopolu, jednakże plany te zostały przerwane przez jego śmierć, która również przyczyniła się do rozpadu państwa.

Od roku 1371 tereny Serbii zostały opanowane przez Turków osmańskich, a w latach 1454-1459 państwo serbskie praktycznie przestało istnieć. Większość ludności serbskiej wyemigrowała na Węgry będące pod panowaniem Habsburgów.

Belgrad

…your local connection, flickr

Na początku XIX wieku paszałyk belgradzki, który również skupiał Serbów, otrzymał autonomię., za poparciem Rosji. Paszałyk belgradzki stał się Księstwem Serbskim pod panowaniem Miłosza Obrenowića, który rządził w księstwie twardą ręką. Przez chwilę Księstwo Serbskie posiadało własną konstytucję, wymuszoną przez powstanie przeciwko władcy, ale rychło zniesiono ją za zgodą Rosji, Turcji i Austrii. Następnym księciem Serbii został Aleksander Karadziordziewic, który wprowadził prawa nawiązujące do Kodeksu Napoleona. Został również stworzony program polityki serbskiej na lata przyszłe. Księstwo Serbskie, na mocy traktatu paryskiego z 1856 roku uzyskało autonomię, a niecałe 10 lat później kraj opuściły wszystkie wojska tureckie.

W roku 1875 Serbia i Czarnogóra rozpoczęły wojnę z Turcją, a rok później, po dołączeniu Bułgarów, rozpoczęła się wojna rosyjsko-turecka, z końcowym zwycięstwem Rosjan.

Serbia była także powodem wybuchu I Wojny Światowej, kiedy to w Sarajewie został zastrzelony następca tronu arcyksiążę Franciszek Ferdynand. Sama broń użyta w zamachu została dostarczona spiskowcom z organizacji Młoda Bośnia przez serbskiego oficera z organizacji Czarna Ręka.

Po wojnie utworzono nowe państwo, na czele którego stanął Aleksander I Karadziordziewić, który wprowadził rządy dyktatorskie oraz zmienił nazwę kraju na Królestwo Jugosławii, które rozpadło się po napadzie Niemiec. Lata 90. to czasy przemian ustrojowych i gospodarczych. W 1991 roku wybuchła wojna domowa z powodu oderwania od Chorwacji, Bośni i Hercegowiny obszarów, na których żyli Serbowie, a co za tym idzie – stworzenie enklaw serbskich. Po 4 latach wojna zakończyła się, jednakże już w 1998 roku wojska serbskie rozpoczęły zbrojny konflikt z Albańczykami z Kosowa. Konflikt ten zakończył się w 1999 roku.

W 2006 roku została utworzona Republika Serbska.

Serbia, Belgrad

…your local connection, flicrk

SERBIA OBECNIE: TURYSTYKA I ZABYTKI

Będąc w Serbii powinniśmy docenić piękno jej przyrody. Zrobić to możemy w kilku parkach krajobrazowych, takich jak:

  • Park Narodowy Tara, utworzony w 1981 roku. Położony jest on na górzystym obszarze kraju, a jego teren wynosi ponad 37 000 ha. Znaczną większość parku stanowią zielone drzewa, pomiędzy którymi możemy znaleźć krystalicznie czyste oczka wodne, a także rzekę Drinę. Rzeka ta ciągnie się przez kraj przez 346 km, i jest miejscem żeglugi turystycznej (jako, że Serbia nie posiada dostępu do morza). Atrakcją jest domek na skale, który corocznie przyciąga wielu turystów.
  • Park Narodowy Fruška gora, posiadający 39 rezerwatów, w obrębie którego leżą najwyższe partie pasma gór. Mówi się, że w XVI wieku pasma te skupiały życie monastyczne serbskiej cerkwi prawosławnej, rozrzuconej po 35 monasterach (obecnie istnieje jedynie 17 z nich).
  • Park Narodowy Derdap (Żelazne Wrota), leżący we wschodniej części Serbii. Jego obszar zajmuje około 64 000 ha. W centrum parku płynie rzeka Derdap, której przełom należy do najgłębszych w Europie. Właśnie ten przełom (złożony z kilku mniejszych) posiada nazwę „Żelazne Wrota”. Na uwagę zasługuje odcinek Veliki Kazan (czyli Wielki Kocioł), który ma 7 km. Właśnie tam koryto zwęża się do 147 m oraz podziwiać możemy 800 metrowego skały wapienne. Do parku wchodzi się przez twierdzę Golubac.
  • Park Narodowy Kopaonik, leżący na terenie granitowego masywu górskiego i rozciągający się na przestrzeni 12 000 ha. Znajdziemy tu spa Josanicka Banja z wodami o temp. 88 stopni oraz przepiękną dolinę rzeki Samokovska. Bardzo bogata jest flora, gdyż obfituje w buki bałkańskie, wilczomlecze, jodły, dęby, sosny. Masyw górski posiada także trasy narciarskie.
zwiedzanie Serbii

Dennis Jarvis, flickr

Na uwagę zasługuje także:

  • Belgrad, stolica Serbii, jedno z najstarszych miast w Europie. Miasto z ponad 7 tys. historią. W starej części Belgradu zwiedzimy celtyckie fortyfikacje zwane Kalemegdan, położone na 125 metrowym wzgórzu. Jednak Kalemegdan to nie tylko XVII umocnienia, ale i antyczne rzymskie wykopaliska i katakumby, w tym głęboka na 35 metrów studnia rzymska. Kolejną atrakcją jest dzielnica Belgradu – Zemun, niegdyś oddzielne miasto, którego granica rozdzielała Turcję i państwo Habsburgów. Na terenie dzielnicy znajduje się główny port lotniczy kraju, centrum naukowe w postaci uniwersytetu i szkół wyższych czy zakłady przemysłowe. Znajdziemy tu także zabytki w postaci cerkwi z XVIII i XIX wieku, dom z XVIII wieku oraz wieżę Gardoš. Będąc w mieście zajdziemy również do Białego Pałacu, czyli Beli Dvor, gdzie prezentowane są obrazy Rembrandta i Poussina. Nie można także nie odwiedzić jednej z najbardziej znanych ulic Belgradu – ulicy Skadarlija, na której kwitnie nocne życie. Ulica ta skupia wokół siebie serbskich artystów, w większości cygańskich, którzy zaprezentują nam swoją muzykę oraz taniec. Noc byłaby stracona, gdybyśmy nie zaszli do restauracji o tajemniczej nazwie „?”, gdzie spróbujemy tradycyjnych potraw serbskich. Dzieci z kolei z pewnością ucieszą się z odwiedzin w największym Ogrodzie Zoologicznym na Bałkanach, znajdującym się w centrum stolicy. Obejrzymy w nim ponad 270 gatunków zwierząt. Miłośnikom kultury bałkańskiej można polecić Muzeum Etnograficzne, które jest bogate w eksponaty.
  • Kragujevac, jedno z najbardziej uprzemysłowionych miast, skupiających przemysł zbrojeniowy i motoryzacyjny. I pomimo że miasto to nie jest zbyt atrakcyjne pod względem turystycznym, znajdziemy w nim takie muzea jak Muzeum Zastavy, Muzeum Narodowe, Muzeum Ludobójstwa czy Knjaževsko-srpski teatar.
  • Požarevac, czyli jedno z najstarszych miast Serbii, niegdyś stolica rzymskiej prowincji.

SERBIA – GASTRONOMIA I NOCLEGI

Kuchnia serbska jest różnorodna, z widocznymi wpływami kuchni tureckiej i śródziemnomorskiej. Dominują tutaj dania z mięsem mielonym oraz warzywami. Serbowie jadają trzy posiłki dziennie, z których wyróżnić trzeba gulasze, zupy i warzywa nadziewane mięsem mielonym.

Do najbardziej znanych dań należą: podvarak (pieczone mięso w kapuście kiszonej), sarma (danie zbliżone do polskich gołąbków) czy roladki z mięsa mielonego – ćevapčići.

Będąc w Serbii na pewno nie umrzemy z głodu, gdyż na każdym kroku znajdziemy restauracje czy knajpki, gdzie będziemy mogli się posilić.

Podobnie jest z noclegami, znajdziemy hotele tańsze i droższe, a także domki i kwatery wakacyjne. Ceny w kraju są około 20-30% niższe niż w Polsce.

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.