Obozy żeglarskie dla dzieci i młodzieży – Mazury, kondycja, wypoczynek

cze 30, 2014 przez

żaglówka

Frank Kehren, flickr

Ostatnie lata przyniosły wiele zmian w tradycyjnych formach wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Na rynku jest bogata oferta rozmaitych tematycznych obozów, zgodnych z zainteresowaniami pociech i dopasowanych zarówno do ich możliwości jak i temperamentu. W czołówce: żeglarstwo!

Od dziesięcioleci niezmiennie w czołówce najpopularniejszych tego typu imprez dla dzieci pozostają znane jeszcze naszym rodzicom i dziadkom obozy żeglarskie.

Nauka żeglowania rozpoczęta w wieku szkolnym, często zamienia się w pasję trwającą całe życie, a że w Polsce nie brakuje akwenów, na których można uprawiać tę dziedzinę sportu, warto zainwestować czasami niemałe pieniądze, by dać dziecku możliwość złapania żeglarskiego bakcyla.

Obozy żeglarskie poza typowymi umiejętnościami żeglarskimi, wykształcają u kursantów umiejętność pracy w zespole, dyscyplinę i co nie bez znaczenia, zawiązują przyjaźnie trwające często długie lata.

Przy dużym wyborze firm oferujących kursy żeglarskie należy kierować się nie tylko ceną, ale też doświadczeniem podmiotów, które przejmą odpowiedzialność za nasze dzieci, w tym przede wszystkim ich bezpieczeństwo na wodzie. Firmy takie powinny zatrudniać personel doświadczony tak w pracy z dziećmi, jak i posiadający odpowiednio wysokie uprawnienia żeglarskie. Dziecko wyruszające na taki obóz winno wykazać się przynajmniej podstawową umiejętnością pływania, nie należy zatem wierzyć tym, którzy nauczą tej sztuki rzekomo w kilka dni. Na prawdziwych obozach żeglarskich szkoda zresztą tracić czas na zwykłą naukę pływania, gdyż materiał niezbędny do opanowania jest na tyle obszerny, że by uzyskać podstawowe patenty trzeba uczestniczyć we wszystkich zajęciach, tak teoretycznych, jak i praktycznych, odbywanych na wodzie.

Dzieci uczestniczące w takich zajęciach doświadczają ducha prawdziwej rywalizacji, nabierają respektu dla sił natury, łatwiej przychodzi im rozwiązywanie problemów i poznają aktywne formy wypoczynku, które często będą preferować też jako osoby dorosłe.

Tagi:

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.